Prejsť na obsah
Verejnosť

Víťazi tých najlepších inovácií v troch kategóriách sú známi. Konkrétne inovácií produktov, procesov i služieb. Tohtoročný Medzinárodný strojársky veľtrh v Nitre bol už tradične udalosťou, počas ktorej vyvrchola aj súťaž o Cenu ministra hospodárstva Inovatívny čin roka 2016. Súťaž organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Top Výrobková inovácia
Víťazom v kategórii Výrobková inovácia sa stal produkt spoločnosti Prvá zváračská - Elektrónovolúčový zvárací komplex PZ EBW TWIN AUTOMATIC SYSTEM IG. ,,Sme lídrom v oblasti zvárania práve hliníkových zliatin v regióne východnej a strednej Európy. Máme dlhodobé skúsenosti a každoročne inovujeme produkty. Elektrónovolúčový zvárací technologický komplex slúži na zváranie hliníkových zliatin, ktoré sa potom využívajú ako súčiastka do nezávislých kúrení elektromobilov. Ocenenie je pre celý náš tím, ktorý sa podieľa na inovácii," povedal Peter Fodrek, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá je profilovaná ako centrum výskumu high-tech technológií vo zváraní. V roku 2016 táto rýdzo slovenská spoločnosť vybudovala prvý komplex, má kapacitu 100-tisíc kusov komponentov za rok, začiatkom júna 2017 uvádza do prevádzky druhý a v marci 2018 tretí komplex. Spolu bude mať kapacitu 300-tisíc komponentov. ,,Namontované do elektromobilov budú ,behať' po celom svete, od USA cez Japonsko až po Švédsko," dodáva Fodrek. Podľa jeho slov, záujem o elektromobily na celom svete bude veľký aj v ďalších rokoch a v danej oblasti vnímajú veľkú výzvu.
Top Technologická inovácia
V kategórii Technologická inovácia získala ocenenie firma SOVA Digital v spolupráci so Strojníckou fakultou STU za produkt Digitálne dvojča.
Sova Digital pôsobí na trhu už viac ako 26 rokov. Koncept Digitálneho dvojčaťa je postavený na digitálnej kópii reálneho procesu, z ktorého sa kontinuálne zbierajú dáta, a tie sa v digitálnej kópii spracujú. Výsledkom je optimalizované riadenie reálneho procesu. ,,Myslíme si, že je to niečo na trhu momentálne dosť výnimočné a je to zaujímavé. Digitálne dvojča je súčasťou Priemyslu 4.0. Je to niečo reálne, s čím treba pracovať, čo treba implementovať vo firmách, aby sa firmy mohli posúvať, aby boli konkurencieschopnejšie," hovorí Martin Morháč, generálny riaditeľ Sova Digital.
Ako vznikla spolupráca so Strojníckou fakultou STU v Bratislave?
,,Pretože disponujeme veľmi dobre vybaveným laboratóriom prístrojovej a automatizačnej techniky, videli sme, že digi dvojča má reálny cieľ a pristúpili sme na takúto tvorivú spoluprácu," hovorí profesor Cyril Belavý, riaditeľ Ústavu automatizácie, merania a aplikovanej informatiky. Do projektu boli zapojení hlavne odborní asistenti, ale čiastočné úlohy boli riešené aj v rámci diplomových prác. Význam spolupráce firemného sektora a školstva vidí profesor Belavý v tom, že šikovní študenti získavajú zručnosti prácou v laboratóriách špeciálnych predmetov. ,,Toto ocenenie je istá satisfakcia a povzbudenie do ďalšej práce," potvrdil Cyril Belavý.
Top Inovácia služby
V kategórii Inovácia služby udelila komisia prvé miesto produktu Volkswagen Slovakia Management autobusových liniek. Komplexný informačný systém pomocou GPS nástrojov monitoruje a vyhodnocuje pohyb asi 40 zmluvných autobusov prepravujúcich cca 8 000 zamestnancov Volkswagen Slovakia na trojzmennú prevádzku z rôznych miest Slovenska. Systém poskytuje informácie napríklad o polohe vozidla, kritických dopravných situáciách, meškaniach či obsadenosti vozidla. Na základe toho možno realizovať potrebné organizačné opatrenia a operatívne plánovanie zmien na výrobnej linke. Výsledkom je najmä plynulá produkcia bez výpadkov. Medzi dôležité ekologické faktory patrí najmä znižovanie emisií a kompletné odstránenie papierovej formy identifikácie zamestnancov pri nástupe do autobusov. Ako firma sa snažia byť inovatívni vo výrobných aj nevýrobných oblastiach. Používajú najväčšiu 3D tlačiareň na kov na svete, ako prví v koncerne i ako prví v automobilovom priemysle. ,,Sme najväčší privátny zamestnávateľ, máme 12 300 zamestnancov. Už nám nestačí zamestnávať ľudí z najbližšieho okolia, ale aj zo vzdialenejších regiónov. Zvážame 8 000 ľudí denne do práce, to je 34 autobusov z regiónov do 100 kilometrov, od Skalice cez Myjavu, Trnavu, Nitru až po juh," komentuje dôvody projektu inovácie Martina Masaryková z Volkswagenu Slovakia. (MS)
Umiestnenie v kategórii Výrobková inovácia (firma/produkt)
1. PRVÁ ZVÁRAČSKÁ Elektrónovolúčový zvárací komplex PZ EBW TWIN AUTOMATIC SYSTEM IG
2. EVPÚ, Viacsystémový menič pre napájanie chladiarenských kontajnerov
3. VUKI, Ekologický impregnant NAB/UV-1K pre kombinované vytvrdzovanie elektrickým prúdom a UV žiarením
Umiestnenie v kategórii Technologická inovácia
1. SOVA Digital, produkt Digitálne dvojča
2. SAGA, Invertorové riadenie tavenia skla
3. BIONT, Produkčný terč určený pre diagnostiku onkologických ochorení
Umiestnenie v kategórii Inovácia služby
1. Volkswagen Slovakia, Management autobusových liniek
2. KPS A-Z, Produktový balík služieb ECO & ENERGY INNOVATION
3. PROROZVOJ, za webový portál E-PRO