Prejsť na obsah
Verejnosť

BRATISLAVA / Dve najväčšie a najlepšie vysoké školy na Slovensku dostali finančnú injekciu v hodnote 110 miliónov eur. Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita tieto peniaze použijú na modernizáciu a rozvoj. Historicky najvyššia investícia do nášho školstva by mala posilniť najmä vedecké kapacity a zabrániť odlivu mozgov do zahraničia.

Injekciu v takejto výške dostanú naše univerzity vôbec po prvý raz. Čakanie na ňu mohlo viacerým pripadať takmer ako nekonečné. “Do tejto výskumnej infraštruktúry sa neinvestovalo desiatky miliónov rokov, desiatky rokov,” uviedol Marek Števček, rektor Univerzity Komenského.

Pomoc prichádza 5 minút pred dvanástou a to aj vďaka Európskej investičnej banke. “Konkurencieschpnosť štátov sa odvíja od toho, ako dokáže vyprodukovať vedu, výskum a inovácie, ktoré dokážu postaviť našu ekonomiku do konkurencieschopnej pozície voči iným,” vysvetlil Vazil Hudák, viceprezident Európskej investičnej banky. Obe univerzity si rozdelia milióny eur z operačného programu výskum a inovácie, ktoré poputujú najmä na rekonštrukciu budov, kúpu prístrojov a zlepšenie infraštruktúry. “Prerobenie a modernizáciu laboratórií na špičkové a samozrejme aj investície do ľudí,” doplnil Miroslav Fikar, rektor Slovenskej technickej univerzity.

Viac si prečítate na:
https://www.noviny.sk/ekonomika/477734-historicky-najvyssia-investicia-do-skolstva-dve-najlepsie-vysoke-skoly-dostanu-110-milionov-eur