Prejsť na obsah
VerejnosťSlovenská technická univerzita zaznamenala medziročne nárast počtu prihlášok o 10 percent,
Záujem o štúdium techniky a informatiky rastie. Najväčší záujem prejavili uchádzači o štúdium na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave (STU) práve o informatiku.
Rektori a dekani fakúlt so zameraním na informatiku rovnako ako firmy dlhodobo upozorňujú na potrebu podporiť IT študijné programy.
Financovanie podľa požiadaviek praxe
„Zvýšenie kapacít vzdelávania informatikov musí byt naším spoločným záujmom. Digitalizácia, automatizácia, robotizácia, umelá inteligencia či internet vecí. Slovensko potrebuje výrazne viac takýchto odborníkov," povedal rektor STU Robert Redhammer.
„Dlhodobo s partnermi upozorňujeme, že je potrebné naviazať financovanie vysokých škôl na požiadavky praxe a uplatnenie absolventov. Nesmieme dopustiť, aby nám mladí ľudia zo Slovenska odchádzali. A teraz nehovorím len o študentoch, ale i o mladých učiteľoch na IT fakultách, ktorým vie priemysel ponúknuť lepšie platy," uviedol Redhammer.
Informovala o tom manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchova.
Vplyv trhu práce aj vybavenia školy
Podľa rektora STU mladí ľudia pristupujú k výberu vysokej školy zodpovedne.
„Sledujú, o aké pozície majú zamestnávatelia záujem. Študenti vnímajú, že práve technika a informatika im zabezpečí istotu dobrého pracovného miesta s vysokým platom," uviedol rektor STU.
„Naše skúsenosti ukazujú, že pri výbere školy zohľadňujú i vybavenie školy a laboratórií, spoluprácu s praxou a uplatniteľnosť absolventov. Študenti sa prestali techniky obávať aj zásluhou viacerých základných a stredných škôl, ktoré posilnili vyučovanie matematiky," dodal Redhammer.STU zaznamenala medziročne nárast počtu prihlášok. Prihlasovanie vi. kole prijímacieho konania sa skončilo 31. mája, k tomuto termínu sa na STU prihlásilo 5 190 uchádzačov, čo predstavuje nárast o 10 percent v porovnaní s predošlým rokom (4 717 prihlášok).
Možnosť prihlásiť sa na STU v druhom kole sa skončila minulý týždeň, univerzita k dnešnému dňu eviduje 6 043 prihlášok. Ide o medziročný nárast takmer o šesť percent. (sita)

[Prešovské noviny 11/09/2018]