Prejsť na obsah
Verejnosť

Vedci už niekoľko rokov skúmajú odpadové vody, z ktorých vďaka novým analytickým postupom dokážeme vyčítať čoraz viac o ľudských aktivitách, zdraví a ich životnom štýle.Spotreba liekov, napríklad antibiotík či drog, stúpa a mnohé látky náš organizmus nedokáže úplne metabolizovať. Ich časti a fragmenty sa preto dostávajú do odpadových vôd. S niektorými si nedokáže poradiť ani čistiareň odpadových vôd a tak nezriedka putujú aj do našich riek a znečisťujú životné prostredie.

Okrem výskumu spotreby liekov, nikotínu, alkoholu a ilegálnych drog sa chemici z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave od marca zaoberajú aj analýzou nového koronavírusu v odpadových vodách.

Čo sa dá zistiť z odpadových vôd o koronavíruse?
Ako sa koronavírus dostáva do odpadových vôd?

Odpovede nielen na tieto otázky ako aj celý rozhovor s vedcom Tomášom Mackuľakom z Oddelenia environmentálneho inžinierstva FCHPT STU v Bratislave si prečítate na:
https://www.aktuality.sk/clanok/825028/casti-liekov-ktore-uzivame-putuju-az-do-riek-v-odpadovych-vodach-vieme-najst-aj-covid-rozhovor/