Prejsť na obsah
Verejnosť

Rastislav Iliev, moderátor: "Nedostatok zamestnancov, lákanie študentov na technické odbory alebo budúcnosť automobilového priemyslu. Aj to boli témy dnešného výjazdu predstaviteľov vlády, ktorí tentoraz navštívili Trnavu. Stretli sa so zástupcami mesta, úradov, škôl, ale aj miestnych firiem."
Pavol Kirinovič, reportér TA 3: "Na regionálnom pracovnom výjazde boli už tradične premiér Robert Fico, podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini a štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková. Politici začali deň spoločne, prednáškami na školách. No potom si program rozdelili, podpredseda vlády navštívil pobočku Slovenskej technickej univerzity v Trnave, tu sa zoznámil s najmodernejšími technológiami, s ktorými pracujú naši vedci a študenti."
Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície: "Tu by som chcel možno odkázať našim budúcim študentom, že nie je potrebné za dobrým vzdelaním vždy vycestovať so Slovenskej republiky. Na Slovensku máme excelentné univerzity, ktoré majú excelentný výskum a vedia pripraviť našich študentov naozaj prvotriedne. Len si treba vybrať samozrejme tie správne."
Pavol Kirinovič: "A kým Peter Pellegrini diskutoval na vysokej škole, premiér Fico navštívil trnavskú automobilku, zhodou okolnosti to bolo práve v čase, keď Združenie automobilového priemyslu oznámilo, že Slovensko má poriadny problém, v tomto odvetví totiž vraj už teraz chýba približne 14-tisíc zamestnancov. Vláda aj v spolupráci s trnavským závodom vraj robí, čo môže."
Robert Fico, predseda vlády: "Šesťtisíc ľudí dostalo ponuku pracovať, len sto ju prijalo."
Pavol Kirinovič: "Aj napriek tomu, že situácia s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov v automobilovom priemysle je pomerne vážna, prílev lacnej pracovnej sily zo zahraničia údajne nehrozí, teda aspoň zatiaľ."
Robert Fico: "Naša filozofia je jednoznačná, spočíva v tom, do poslednej možnej chvíle využiť potenciál, ktorý máme ešte medzi nezamestnanými a v tomto duchu je vedený aj minister práce. Vie, že pokiaľ nevyčerpá všetky možnosti, nemá príležitosť sa obrátiť na zahraničie."
Pavol Kirinovič: "Premiér potvrdil, že vláda v najbližšej dobe pripraví ďalšie opatrenia, ktoré by situáciu mali pomôcť vyriešiť. Štát chce údajne finančne oveľa viac podporovať duálne vzdelávanie a zároveň systémom nájomných bytov donútiť ľudí viac cestovať za prácou."