Prejsť na obsah
Verejnosť

Tak to ma ani vo sne nenapadlo, že by niekto mohol spochybňovať list rektorov upozorňujúci rezortne zodpovedného ministra na vážne problémy s hodnotením projektov dlhodobého strategického výskumu.
Nenapadlo ma, že miesto zachraňovania eurofondov pre Slovensko bude niekto konšpirovať o "iniciátorovi", či autorovi listu... Čo sú to za úvahy? List je predsa podpísaný plnými menami, za ním si stojíme a dali sme k tomu aj jasné vyhlásenie pre médiá.
Koalične nezhody? Čo to má spoločné s odbornosťou hodnotenia projektov a napĺňaním cieľov operačného programu? Listom sme sa predsa obrátili na príslušného rezortného ministra. Ten má všetky potrebné karty v ruke na opravu. Má celý úrad. Dokonca dva.
Opakujeme, ak sa urýchlene neopraví hodnotenie projektov vypracovaných a predložených na výzvu Dlhodobý strategický výskum (v oblastiach špecializácie podľa vedecko-výskumných kapacít), Slovensko s vysokou pravdepodobnosťou príde o možno aj miliardu eur.
Momentálne najvyššou prioritou musí byť záchrana eurofondov. Teda korektná a vysoko odborná práca. Je to aj otázka reputácie Slovenska a zodpovednosti voči občanom.
V prvom rade treba urýchlene zaistiť, aby aspoň jedna z dvoch ohrozených výziev na výskum bola vyhodnotená korektne a začalo sa cez ňu čerpať. Na opätovné vyhlasovanie už vyhlásenej a uzavretej výzvy niet času zvlášť, ak hrozí, že predchádzajúca výzva (Podnikové výskumno-vývojové centrá) nebude preplatená Európskou komisiou, lebo asi nie je vyhodnotená a zazmluvnená správne. Preto aspoň druhá musí byť vyhodnotená správne, v zmysle operačného programu dohodnutého s Európskou komisiou. Inak Slovensko nielenže príde o preplatenie výdavkov týchto projektov, ale zároveň nenaplní záväzný finančný rámec čerpania ku koncu budúceho roka a príde o veľa, veľmi veľa peňazí.
A to by, veru, veľmi pro-Slovenské nebolo.

Autor: R. Redhammer