Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita v Bratislave prijíma s ľútosťou správu o úmrtí predsedu Správnej rady STU, doc. RNDr. Milana Ftáčnika, CSc. Vysokoškolský pedagóg, bývalý minister školstva a primátor Bratislavy zomrel vo veku 64 rokov.

Milan Ftáčnik sa narodil 30. októbra 1956 v Bratislave. Vysokoškolské vzdelanie nadobúdal v rokoch 1976 - 1980 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v odbore teoretická kybernetika a ukončil ho na novovzniknutej Matematicko-fyzikálnej fakulte (MFF) UK s Cenou ministra školstva. Titul CSc. získal v roku 1987 a o dva roky neskôr mu udelili vedecko-pedagogický titul docent. Vedecky či pedagogicky pôsobil na MFF UK na Katedre teoretickej kybernetiky, Katedre počítačovej grafiky a spracovania obrazu a Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) UK v Bratislave.  Od januára 2003 do decembra 2006 zastával aj post vedúceho katedry. Bol spoluautorom vysokoškolskej učebnice Umelá inteligencia a autorom viacerých odborných publikácií. Pôsobil ako vedúci riešiteľ a zástupca vedúceho riešiteľa vo výskumných grantoch, zameraných na spracovanie obrazovej informácie a vytváranie virtuálnych trojrozmerných modelov miest.

V rokoch 1990 – 1998 bol poslancom slovenského parlamentu za SDĽ, v rokoch 1990 – 1992 členom Predsedníctva Slovenskej národnej rady (SNR). V rokoch 1998 až 2002 zastával post ministra školstva vo vláde Mikuláša Dzurindu. V rokoch 2006 - 2010 bol Milan Ftáčnik starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka, v novembri 2010 sa ako nezávislý kandidát s podporou strany Smer-SD po víťazstve v komunálnych voľbách stal primátorom Bratislavy. Vo funkcii bol jedno volebné obdobie, do decembra 2014. Počas primátorského mandátu prispel okrem iného k vyriešeniu problematiky vysporiadania pozemkov pod objektami STU.      

Od roku 2014 Milan Ftáčnik pracoval na Katedre aplikovanej informatiky FMFI UK. Od apríla 2015 bol aj predsedom Slovenskej informatickej spoločnosti a od decembra 2015 členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy. Bol tiež členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh. Od januára 2019 pôsobil aj ako predseda Rady pre smart riešenia a inovácie, ktorá je koordinačnou platformou Smart cities klubu a Slovak smart city klastra.

Členom Správnej rady STU bol od 6. júna 2017, jej predsedom od 28. novembra 2019.

Česť jeho pamiatke.

 

 

 

Zdroj a foto: TASR