Prejsť na obsah
Verejnosť

Reflexná vesta, ktorá vám nabije telefón vo vrecku. Elektromobil. Aktovka z odpadu. Tieto a ďalšie zaujímavé návrhy študentov Ústavu dizajnu Fakulty architektúry STU si možno pozrieť na výstave v bratislavskom Centre vedecko-technických informácií.

Niektoré vystavené projekty študentov Slovenskej technickej univerzity získali ocenenia. Národnú cenu za dizajn v roku 2011 získala práve reflexná vesta Zuzany Trizuljakovej Turlíkovej (na foto). Oproti bežným vestám má viac funkcií  - reflexné prvky na veste sú termoelektrické články, ktoré dokážu premieňať ľudské teplo na elektrickú energiu. A vďaka energií svieti na chrbte vesty červený výstražný trojuholník, čo zvyšuje bezpečnosť. A komu by sa pri nosení náhodou vybil mobil, vďaka energií z ľudského tepla si ho vo vrecku vesty môže nabiť.

Viaceré projekty sú výsledkom spolupráce fakúlt STU, ako aj spolupráce so súkromným či neziskovým sektorom. Príkladom je niekoľko návrhov (na foto), ktoré vznikli na podnet medzinárodnej mimovládnej organizácie Unicef.

Predstava vyspelých krajín o pomoci Afrike je skreslená, nie je dôležitá hmotná pomoc. Potrebné je, aby sa domáci obyvatelia naučili pomôcť si sami, vyrábať produkty. Európa a Amerika posiela do Afriky množstvo vecí, ktoré sa po použití stávajú odpadom. A práve tento materiál sa stal podkladom pre naše práce. Oslovil nás Unicef, či by sme vedeli navrhnúť jeho ďalšie využitie. Tak vznikli školské aktovky z plastových kanistrov na vodu, kabelky z plastových vriec, alebo hojdačka z vrchnákov plastových fliaš. Tieto produkty sa už vyrábajú v chránených dielňach v Afrike,“ hovorí profesor Peter Paliatka, vedúci Ústavu dizajnu FA STU.

Príkladom spolupráce fakúlt Slovenskej technickej univerzity a súkromných firiem je návrh malého mestského elektromobilu (na foto). Vznikol v spolupráci so Strojníckou fakultou a spoločnosťou Škoda Auto Mladá Boleslav, a. s. Okrem elektromobilu sú na výstave aj tašky na nákup do auta, ktoré sa dajú podľa potreby zväčšiť či zmenšiť a ďalšie doplnky do auta.

Zaujímavé sú aj návrhy  príborov, súprav na sedenie, keramického a kameninového riadu, ale aj domácich spotrebičov. Trebárs modulovaná chladnička, ktorá sa skladá z viacerých dielov a každý si ju môže zostaviť rôzne veľkú, podľa toho, čo v nej potrebuje uskladniť.

Výstava je jedným zo série podujatí organizovaných v rámci národného projektu NITT SK (Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológii na Slovensku). Projekt má za cieľ zefektívniť  transfer  technológií a vedeckých poznatkov  do praxe prostredníctvom propagácie vedy.

Výstavu pod názvom Transtechdesign si možno pozrieť do 28. marca 2013, Centrum vedecko-technických informácií SR, nájdete na  Lamačskej ceste 8/A (vedľa zástavky Patrónka).  Výstava je prístupná v pondelok/stredu/piatok: od 9.00 do 16.00 hod. a v utorok/štvrtok: od 9.00 do 18.00 hod.