Prejsť na obsah
Verejnosť

V rámci festivalu Bratislava Design Week si diváci môžu pozrieť aj unikátnu kolekciu nábytku a interiérových doplnkov, na tvorbe ktorej sa podieľali aj študenti a pedagógovia Fakulty architektúry STU.

Hlavným organizátorom výstavy je občianske združenie Flowers for Slovakia. Kolekciu nábytku s názvom Lost & Found predstaví súčasne na dvoch miestach – v rámci Solid area v Pisztoryho paláci (Štefanikova 25, v dňoch 17.- 22.9. 2013) a v priestoroch showroomu Techo na Továrenskej ulici 14 ako súčasť Parallel area (v dňoch 18.9. - 27.9. 2013).

Občianske združenie Flowers for Slovakia založila trojica popredných dizajnérov (Lars Kemper, Peter Olah, Michala Lipková) s cieľom podporiť praktické vzdelávanie výnimočných študentov dizajnu. Projekt prebieha pod záštitou dekanky FA STU doc. Ing. arch. Ľubice Vitkovej, PhD. a pod patronátom vedúceho Katedry výtvarných disciplín FA STU doc. akad. soch. Milana Lukáča

Občianske združenie pre vybraných študentov v spolupráci s partnermi z praxe organizuje praktické workshopy. Na aktuálnom projekte Lost & Found spolupracovali so známou švajčiarskou nábytkárskou firmou Vitra. Unikátna kolekcia nábytku a interiérových doplnkov, ktorú si možno pozrieť v rámci Bratislava Design Week  vznikla v júli tohto roka v rámci workshopu v Banskej Štiavnici. Základnou líniou tvorivého procesu študentov bolo prepájanie tradičných typov slovenského ľudového nábytku s nezameniteľnou estetikou produktov Vitra, pričom autori a účastníci workshopu intenzívne hľadali a nachádzali nové funkcie „nájdených“ objektov.

"Tento rok sme v rámci spolupráce s firmou Vitra pracovali s tradičným slovenským nábytkom. Snažili sme sa ho analyzovať, pochopiť jeho funkciu a vytvoriť nanovo. Zabudnutým kusom nábytku sme so študentmi hľadali novú funkciu. Myslím, že dizajnéri by sa mali snažiť tvoriť produkty, ktoré majú dlhodobú životnosť. Nielen materiálovú, funkčnú, ale aj dizajnovú, aby dizajn bol dlhodobo atraktívny," povedal Peter Olah, jeden zo zakladateľov OZ Flowers for Slovakia, absolvent FA STU.


Petra Huraiová