Prejsť na obsah
Verejnosť

Univerzitna regataV meste vzniká nová tradícia – preteky v univerzitnom športe – veslovaní na osemveslici. Prvú UNIVERZITNÚ REGATU BRATISLAVA budú  sprevádzať atraktívne podujatia v rámci DŇA BRATISLAVSKÝCH VYSOKOŠKOLÁKOV. Stretneme sa 4.5. 2013 na Námestí M. R. Štefánika pri Eurovea.

V Bratislave študuje viac ako 62-tisíc vysokoškolákov. Približne toľko ľudí, žije podľa posledného sčítania v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Alebo v bratislavskom Novom Meste, Rači a Vajnoroch dohromady.  A to je dôvod na oslavu. Vysoké školy preto zakladajú novú tradíciu a organizujú prvý Deň bratislavských vysokoškolákov. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislava Milana Ftáčnika.

„Bratislave je okrem iného aj vysokoškolským centrom, študuje a žije v nej veľmi významná  vysokoškolská komunita a mesto ju podporuje. Logicky aj s výhľadom svojho budúceho rozvoja ale aj v kontexte celkového zvyšovania vzdelanosti obyvateľstva. Dňu bratislavských vysokoškolákov želá primátor úspešný priebeh a verí, že prispeje k ďalšiemu zviditeľneniu ich aktivít. O to viac, že atmosféru majálesových dní umocnia viaceré vysokoškolské hudobné skupiny a tanečné súbory," povedal primátor Milan Ftáčnik.

Hlavným organizátorom prvého ročníka je Slovenská technická univerzita . Podujatia sa zúčastňujú tiež Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita, Vysoká škola výtvarných umení, Vysoká škola múzických umení, Slovenská zdravotnícka univerzita, Akadémia policajného zboru.

„Podujatie má cieľ zviditeľniť vysokoškolákov v hlavnom meste a založiť tradíciu stretnutí študentov bratislavských univerzít, prípadne, v budúcnosti aj partnerských univerzít zo zahraničia,“ hovorí prorektor Milan Sokol zo Slovenskej technickej univerzity.

Historicky prvé preteky osemveslíc študentov a zamestnancov Slovenskej technickej univerzity, Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity odštartujú o 15.00 poniže Devína. Do cieľa pri Eurovea dorazia lode do 20 minút. Priebeh pretekov Univerzitnú regatu Bratislava bude možné sledovať v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke pri Eurovea. Prenos zabezpečuje mc2 – študentská televízia STU.

„Univerzitná regata bola pre nás príjemnou výzvou. To, že sme sa ju rozhodli prijať, je dôkazom zdravej súťaživosti našich univerzít nielen v oblasti vzdelávania a vedy, ale i športu. Naša účasť je taktiež vyjadrením snahy akademickej obce aktivizovať a zlepšovať spoločenskú atmosféru v Bratislave,“ uviedol Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

Súčasťou podujatia sú aj preteky Malá univerzitná regata. Ide o preteky družstiev študentov na veslárskych trenažéroch. Tímy študentov sa môžu do preteku prihlásiť prostredníctvom web stránky www.univerzitnaregata.sk . Podrobné pravidlá Malej univerzitnej regaty nájdete tu.

Program Dňa bratislavských vysokoškolákov začne v sobotu 4. mája 2013 od 13-tej hodiny. Na Námestí M. R. Štefánika pri Eurovea budú vystupovať vysokoškolské umelecké súbory. V rámci sprievodných podujatí školy predstavia zaujímavé projekty. Slovenská zdravotnícka univerzita predvedie simulovanú záchrannú akciu, Slovenská technická univerzita predstaví tím študentov Strojníckej fakulty, ktorí zostrojili vlastnú formulu a tím z Fakulty elektroniky a informatiky, ktorí programuje robotov. Vysoký škola výtvarných umení organizuje výstavu. Univerzita Komenského predstaví práce študentov Pedagogickej fakulty UK – šperky či keramiku, hru Šifrovačka študentov Fakulta matematiky, fyziky a informatiky a zbierku meteoritov.

Oslavy zavŕši Noc vysokoškolákov o 21.00 vo Vysokoškolskom klube Elam. Vstup pre študentov so študentských preukazom je zdarma.

 

Čo je to regata:

 -regata znamená preteky lodí, v tomto prípade preteky osemveslíc na Dunaji

- ako regata boli prvý raz označené preteky lodí v Benátkach v 13. storočí

- osemveslica je dlhá 18,5 metra, váži 92 kg, s posádkou a veslami sa váha blíži k jednej tone!

 - pretekári na osemveslici urobia asi 36 až 40 záberov za minútu, je to rýchlosť a sila, ktorá by dokázala za loďou utiahnuť aj vodného lyžiara

 - v anglofónnych krajinách je veslovanie univerzitným športom číslo 1, vo Veľkej Británii je viac ako 600 veslárskych klubov, len v Londýne okolo stovky

- pre porovnanie, v ČR je 33veslárskych klubov  a na Slovensku 5

- známe sú preteky univerzít Oxford a Cambridge na rieke Temža, minulý rok ich sledovalo 250-tisíc divákov, tento rok to budú už 159. preteky

- na Slovensku vznikali prvé veslárske kluby na konci 19. storočia  práve v Bratislave, z tohto obdobia pochádzajú aj prvé zmienky o pretekoch na Dunaji, preteky osemveslíc usporadúva aj Slovenský veslársky zväz.

V rámci sprievodných podujatí sa predstavia vysoké školy so zaujímavými podujatiami, Slovenská zdravtonícka univerzita napríklad zorganizuje záchrannú akciu, VŠVU výstavu a STU predstaví Stubagreenteam zo Strojníckej fakulty a robotov z Ústavu riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU. 

Univerzitna regata -plagat k podujatiu

Podujatie ukončí Noc vysokoškolákov v Elame:

noc vysokoskolakov v Elame

 Informácie o študentských akciách nájdete na facebookovej fanpage www.facebook.com/akcienamlynoch