Prejsť na obsah
Verejnosť

Preteky osemveslíc s posádkami študentov a zamestnancov troch  najväčších bratislavských univerzít – Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity prilákali minulý rok množstvo Bratislavčanov.

Víťazom prvého ročníka sa stala posádka Univerzity Komenského. Obháji prvenstvo aj tento rok? Alebo sa tento raz presadí posádka zo Slovenskej technickej univerzity? Či prekvapí novou silnou zostavou Ekonomická univerzita?

Odpoveď sa dozvedia diváci, ktorí prídu povzbudiť posádky počas druhého ročníka podujatia  v sobotu 3. mája 2014 na námestie pri centre Eurovea.  

Posádky Univerzitnej regaty odštartujú o 15.00 h poniže Devína, aby mali lode na rýchlej rieke dosť času „zrovnať sa“ na spoločný štart.  Ich súboj budú môcť diváci sledovať na obrazovke pri Eurovei vďaka kamerám na sprievodnej lodi a na reštaurácii UFO na Novom Moste. Napínavé finále bude možné najlepšie pozorovať naživo z brehu Dunaja pri Eurovei.

„Pevne verím, že minuloročná víťazná trofej, ktorá je putovnou výhrou, zostane i naďalej na svojom čestnom mieste u nás na univerzite,“ povedal Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

„Keďže minulý ročník bol prvým ročníkom pretekov, je správne, že vyhrala najväčšia slovenská univerzita – Univerzita Komenského. Tento rok však posádka Slovenskej technickej univerzity  urobí všetko preto, aby získala trofej víťaza,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.

Univerzitná regata 2014 sa rovnako ako minulý rok koná pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.  

Okrem pretekov osemveslíc na Dunaji sú opäť pripravené aj sprievodné podujatia. V čase od 11.00 do 14.00 h predstavia univerzity vo vnútri nákupného centra Eurovea zaujímavé projekty. Slovenská technická univerzita formulu na elektrický pohon Stuba Green Team.

Vedci z Univerzity Komenského vám ukážu lebku jaskynného medveďa, zub mamuta, žraločie zuby a ďalšie ukážky fosílií z blízkeho okolia Bratislavy. Odhalia, po akých kameňoch chodíme, aké staré sú mačacie hlavy, ale i to, čím sú obložené bratislavské paláce.

Na Námestí M. R. Štefánika budú už od rána od 8.00 h prebiehať preteky študentských družstiev vo veslovaní na trenažéroch  - v Malej regate. Rovnako od rána budú na internátoch ŠD Mladá Garda v bratislavskej Rači zápasy študentov v minifutbale. Do týchto súbojov sa zapoja aj tímy z ďalších bratislavských vysokých škôl: Vysokej školy výtvarných umení, Vysokej školy múzických umení, Slovenskej zdravotníckej univerzity, Akadémie policajného zboru, Paneurópskej vysokej školy a Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

Malú regatu na Námestí M. R. Štefánika vystrieda od 13.00 h do 18.00 h kultúrny program škôl. Predstavia sa folklórne súbory Technik Slovenskej technickej univerzity a Gymnik Univerzity Komenského. Vystúpia cheerleaderky z Ekonomickej univerzity a Univerzity Komenského. Tanečné predstavenie chystá aj skupina SlowFlow z Paneurópskej vysokej školy. Slovenská zdravotnícka univerzita pripravuje ukážku zásahu pri autonehode a akadémia policajného zboru ukážku zásahu hasičov.

O 16.00 h si najrýchlejšia posádka Univerzitnej regaty prevezme víťaznú trofej - putovný pohár s motívom Bratislavy a osemveslice od akademického sochára Milana Lukáča z Fakulty architektúry STU.  Po Veľkej regate si ceny prevezmú aj víťazi Malej regaty a minifutbalisti. 

Viac informácii: www.univerzitna-regata.sk

Fakty o regate

 - regata znamená preteky lodí, v tomto prípade preteky osemveslíc na Dunaji

- ako regata boli prvý raz označené preteky lodí v Benátkach v 13. storočí

- osemveslica je dlhá 18,5 metra, váži 92 kg, s posádkou a veslami sa váha blíži k jednej tone!

 - pretekári na osemveslici urobia asi 36 až 40 záberov za minútu, je to rýchlosť a sila, ktorá by dokázala za loďou utiahnuť aj vodného lyžiara

 - v anglofónnych krajinách je veslovanie univerzitným športom číslo 1, známe sú preteky univerzít Oxford a Cambridge na rieke Temža, kde viac víťazstiev má zatiaľ na konte posádka z Cambridge

- tento rok 6. apríla 2014 Oxford a Cambridge súťažili už po 160. raz!

- na Slovensku vznikali prvé veslárske kluby na konci 19. storočia  práve v Bratislave, z tohto obdobia pochádzajú aj prvé zmienky o pretekoch na Dunaji, preteky osemveslíc na tejto rieke usporadúva aj Slovenský veslársky zväz.

 

Posádky STU, UK a EU na minuloročnej Univerzitnej regate Bratislava:

 tim STU na regate

posadka UK

posadka EU

Sprievodné akcie v Eurovea:

stanok STU v Eurovea