Prejsť na obsah
Verejnosť

Absolútnym víťazom Študentskej podnikateľskej ceny a zároveň nominantom Slovenska na celosvetovú súťaž Global Student Entrepreneur Awards 2013 sa stal Róbert Schochmann z FEI STU.

Súťaž vyhlasuje dobrovoľná nezisková organizácia Junior Chamber International – Slovakia, ktorá združuje mladých lídrov a podnikateľov.

Róbert Schochmann študuje na Slovenskej technickej univerzite a popri tom stihol založiť firmu Anima Technika, ktorá môže priniesť revolúciu v diaľkovom ovládaní robotov.

Schochmann s kolegami vytvoril koncept unikátneho diaľkového riadenie robotov, napríklad malých bezposádkových lietadiel. Ide o princíp ovládania na diaľku cez pohyb a kameru. Vďaka kamere a špeciálnym okuliarom vidia tí, čo robota ovládajú presne to, čo robot sám.

„Jednoznačne chceme ísť s týmto konceptom do sveta. Chceme ho ponúknuť firmám, ktoré sú špičkou na trhu v robotike. Bol by som rád, keby naše roboty nasadili do nebezpečných misií,“ vysvetlil Schochmann pre HN.

Cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR udeľovanej rovnako v rámci Študentskej podnikateľskej ceny si odniesol zase študent Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave Jaroslav Mráz.

Jeho firma IGEEK priniesla na trh – okrem iného – niekoľko aplikácií pre iPhone a Android, ktoré prerazili aj za oceánom. Napríklad aplikáciu KidTime si stiahlo 6500 zákazníkov, z toho 90 percent v USA. Okrem toho vytvorili prvú aplikáciu na sledovanie zásielok Slovenskej pošty.

„Chceme sa dostávať na zahraničné trhy, robíme síce aj webové stránky či dizajn, ale preraziť chcem s aplikáciami a rôznymi informačnými systémami pre firmy,“ tvrdí Jaroslav Mráz.

Blahoželáme.

Viac informácií o ocenených a Študentskej podnikateľskej cene 2013:

teraz.sk

Hospodárske noviny o R. Schochmannovi a tu o Jaroslavovi Mrázovi.

Róbert Schochmann vľavo. Zdroj:www.uav.sk