Prejsť na obsah
Verejnosť

Už po trinásty raz sa v posledný piatok v mesiaci september uskutočnil prestížny festival vedy na Slovensku – Európska Noc výskumníkov 2019. STU doteraz nevynechala ani jeden ročník.

Mottom tohtoročného festivalu vedy bolo „Život ako ho (ne)poznáme“. Tisícky vedcov po celom svete zasvätili svoje vlastné životy, aby otvárali brány poznania našich životov, zlepšovali ich kvalitu a aj aby sme lepšie chápali svet, v ktorom žijeme.

Festival, tak ako po iné roky, aj tento rok môžeme bez prikrášľovania nazvať úspešným. Desaťtisíce návštevníkov od najmenších až po seniorov (nechýbali ani najmenší v kočíkoch) sa zaujímali o prácu vedcov a ich výsledky výskumu.

Na festivale STU reprezentovalo 15 stánkov v Starej tržnici. Okrem stánkov bolo STU vidieť aj na hlavnom pódiu, kde sa ráno predstavil spolok študentov FCHPT s témou Zvedavá chémia. Podvečer prof. Pavel Alexy z FCHPT rozprával na veľmi zaujímavú a verejnosti známu tému bioplasty (Ekológia a plasty okolo nás). Večer reprezentoval STU na pódiu aj rektor univerzity prof. Miroslav Fikar.

Vo V-klube prednášal doc. Radoslav Paulen z FCHPT na tému Na čo slúži pravdepodobnosť? A doc. Tomáš Mackulák tiež z FCHPT na tému Drogy okolo nás. V LAB prednášala Ing. Anna Grenčiková z FCHPT na tému Mikroplasty — od výroby po váš tanier.

FCHPT malo najpočetnejšie zastúpenie aj v stánkoch, spolu osem. Chemici pripravili odpovede na otázku, čo sa skrýva za vôňou lesa, vysvetlenie rozdielu medzi drogami, hormónmi a liečivami okolo nás spojené s ukážkami zdravej chémie, až po problematiku mikroplastov a prezentáciu unikátneho slovenského objavu v komposte plne rozložiteľného bioplastu. Nechýbal ani chemický programátor či chemický boháč a zvedavá chémia.

Okrem chemikov mali návštevníci možnosť stretnúť aj informatikov v stánkoch Monitoring dopravy pre inteligentné mestá a Breyslet - systém na monitorovanie zdravotného stavu osôb, elektrotechnikov s Energiou v hrsti a Čistíme Slovensko či architektov s Interaktívnou architektúrou a priemyselným dedičstvom ako ho (ne)poznáme a materiálovotechnologická fakulta predviedla Priemyselnú revolúciu naživo.  STU sa prezentovala aj v stánku Buď STU!, kde propagovala štúdium na univerzite.