Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita podporuje zintenzívnenie spolupráce s čínskymi partnermi. Privítala by viac spoločných vedeckých projektov či zvýšenie počtu čínskych študentov STU. Vyplynulo to zo stretnutia rektora Olivera Moravčíka s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Sun Li-ťie.

Rektor Oliver Moravčík aj čínsky ambasádor Sun Li-ťie sa zhodli na potrebe zintenzívnenia spolupráce  v oblasti vedy a vzdelávania a v tejto súvislosti ocenili úlohu Konfuciovho inštitútu, ktorý sídli v priestoroch STU.

 

Profesor Moravčík pripomenul, že naša univerzita má dohody o spolupráci s dvoma stovkami univerzít po celom svete a je aktívna v sedemsto projektoch financovaných medzinárodnými grantovými agentúrami. V tejto súvislosti by privítal atraktívnejšie podmienky aj v potenciálnych spoločných programoch s čínskymi partnermi, aby mali o ne slovenské subjekty vyšší záujem. Rovnako dal veľvyslancovi Sun Li-ťie do pozornosti možnosti štúdia čínskych študentov na STU. „V študijných programoch v slovenčine by mali štúdium dokonca bezplatne. Každý rok by u nás mohlo študovať 25 študentov z Číny,“ povedal rektor Moravčík. V súčasnosti študujú na STU štyria čínski študenti, z nich traja na bakalárskom a jeden na inžinierskom stupni.

Riaditeľ Konfuciovho inštitútu Ľuboslav Štora pripomenul, že na vzostupe je aj výučba čínskeho jazyka na Slovensku. Aktuálne sa ho na šiestich školách učí 86 študentov, v tomto roku prví maturovali z čínskeho jazyka, pričom siedmi idú študovať čínsku kultúru a jazyk priamo do Číny. Rektor STU vníma Konfuciov inštitút ako posla čínskej kultúry a možností spoznať Čínu, vyslovil inštitútu podporu.