Prejsť na obsah
VerejnosťŠtudenti zo Strojníckej fakulty STU sa prebojovali na prestížne preteky formúl v nemeckom Hockenheime. Dostali sa tak medzi 40 najlepších svetových tímov. Nová elektrická formula Stuba Green Teamu bude tento rok ešte rýchlejšia a spoľahlivejšia ako predošlé monoposty.


Preteky študentských formúl v nemeckom Hockenheime patria medzi najdôležitejšie podujatia. Tento rok malo šancu získať registráciu len 40 tímov s elektrickými formulami.  Študentom zo Strojníckej fakulty STU sa to podarilo a dostali sa tak medzi tímy z popredných univerzít z Nemecka a z niekoľkých top svetových univerzít z Kanady, USA, Číny, Španielska či Talianska.

„V tejto fáze kvalifikácie rozhodovali najmä naše vedomosti. Museli sme čo najrýchlejšie vyriešiť ťažké otázky nemeckého testu z rôznych oblastí fyziky, mechaniky a, samozrejme, elektriky. Akceptoval sa len úplne bezchybne vyplnený test. Otázky sme riešili spoločne a úspešná registrácia je dôkazom, že tento rok má Stuba Green Team skvelý tím,“ hovorí študent a člen tímu Martin Šauša. Tento rok navyše v tíme nie sú iba študenti Strojníckej fakulty, ale dôležitou posilou sú aj študenti z iných fakúlt STU -  dizajnéri z FA či ítečkári z FIIT.


Otázky v teste vyplývali z  aktuálnych pravidiel súťaže. Viac ako 200 stranové pravidlá stanovujú kritéria, ktoré musia študenti – konštruktéri pri vývoji formule splniť.  Po úspešnej kvalifikácii začína teraz študentský tím so stavbou formule. Hotové sú prvé skice a návrhy, dôležité je teraz nájsť partnerov a sponzorov a elektrickú formulu postaviť a otestovať. Preteky totiž nie sú len testom jazdeckých zručností, ale aj ďalších manažérskych či marketingových zručností študentov. V tímoch pôsobia vývojári, konštruktéri, dizajnéri, ale aj marketéri, ktorí komunikujú so sponzormi, manažéri a samozrejme, piloti. Celú formulu musia zostrojiť úplne sami, vrátane získania získania potrebných financií.

Preteky v Hockenheime budú v júli. Okrem jazdy na okruhu sa bude posudzovať akú záťaž vydrží konštrukcia, aká je akcelerácia a efektivita vozidla. Body možno získať aj za zaujímavú prezentáciu s procesu stavby formuly a života tímu a v konečnom hodnotení zohrá úlohu aj to, s akými nákladmi študenti formulu vyrobili.


Študenti STU majú veľké plány. Elektrická formulu bude tento rok rýchlejšia ako predtým a ešte efektívnejšia. Z 0 na 100 km by mala zrýchliť za 3,9 sekúnd, bude mať výkonnejšie batérie, bezdrôtovú telemetriu.Navrhnutá bude s dôrazom na aerodynamiku, , okrem iného bude  na krídlach zabudovaný automaticky riadený systém pre zníženie aerodynamického odporu. Aerodynamicky optimalizovaný bude aj podvozok monopostu. Monopost bude mať volant s grafickým displejom a magnetické čípy na pedáloch, ktoré uľahšia pilotovi kontrolu nad vozidlom.

Stuba Green Team vznikol na Strojníckej fakulte v roku 2009, odvtedy sa v ňom vystriedalo viacero študentov. Na Hockenheim sa kvalifikovali naposledy pred piatimi rokmi. So skvelým tímom, ktor í sa zišiel tento rok si študenti trúfajú na prekvapujúce umiestnenie v celkovom hodnotení.

navrh novej formule

elektricka formula na pretekoch