Prejsť na obsah
Verejnosť

V tradícii stretnutí rektora STU s predchodcami vo funkcii pokračuje aj Oliver Moravčík. Dnes diskutoval s Miroslavom Fikarom, Robertom Redhammerom, Jánom Garajom, Vladimírom Bálešom, Ľudovítom Molnárom a Igorom Hudobom.

Rektor Oliver Moravčík priblížil svojim predchodcom vo funkcii špecifickosť situácie, za ktorej sa rozhodoval kandidovať a za ktorej ho akademický senát zvolil. Požiadal ich o rady, resp. odporúčania, keďže aj oni mali skúsenosti so zdolávaním prekážok a nástrah doby, v ktorej pôsobili v najvyššej funkcii na STU. Rektori konštatovali zložitosť súčasnej situácie, osobitne v kontexte situácie okolo problematickej novely vysokoškolského zákona, ale aj predpoklady súčasného rektora na jej úspešné zvládnutie, vzhľadom na jeho bohaté skúsenosti s pôsobením na všetkých stupňoch riadenia fakulty či univerzity.

V diskusii zaznela aj téma krízy elít i celej spoločnosti. Jej odrazom je podľa rektorov aj aktuálne spoločenské a politické dianie i situácia v súvislosti s predloženým návrhom novely a spôsobom, akým sa o nej vedie diskusia, čo spôsobilo až protestné akcie v uliciach a petíciu. V tomto kontexte zaznela aj obava o majetok univerzity, ktorý sa snažili všetci rektori zveľaďovať, avšak ministerstvom školstva predložené nastavenie novely by dávalo politickým nominantom možnosť s ním nakladať.