Prejsť na obsah
Verejnosť

Príď sa pozrieť na komentovaný živý prenos štartu prvej slovenskej družice. Komentovaný prenos bude v piatok 23.6.2017 od 5,oo ráno v posluchárni BC-300 na FEI STU.

Štart komentuje líder projektu slovenskej družice a predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš.

Prvú slovenskú družicu SkCube www.skcube.sk na obežnú dráhu vynesie indická raketa PSLV https://en.wikipedia.org/wiki/Polar_Satellite_Launch_Vehicle, ktorá štartuje z indického ostrova Sriharikota.

Štart je plánovaný na 6,oo ráno bratislavského času.

Sk Cube

"Všetky komponenty družice SKCube sú vymyslené, navrhnuté a zostrojené na Slovensku. Obsahuje množstvo inovácií. Prinášame vlastný operačný systém použiteľný pre takéto aero space aplikácie aje nové typy senzorov," hovorí Kapuš.

Do družice v tvare kocky sa zmestili viaceré systémy ako palubný počítač, vysielačka, zdroje napájania, solárne panely, senzory.

Počas štartu bude prebiehať viacero experimentov, napríklad vo vysokých vrstvách atmosféry, vo výške asi 80 kilometrov bude družica monitorovať tzv. nadoblačné blesky, ktoré súvisia s búrkami pri zemi, no nepoznáme ich príčiny. Ďalšou úlohou bude sledovanie signálov z vesmíru, ktoré sa na zemi nedajú sledovať, pretože ich odráža atmosféra. Prebiehať bude tiež testovanie poškodzovania rôznych typov súčiastok radiáciou v kozme, testovať sa budú tiež nové typy operačných systémov a pod.

Družica by mala byť na obežnej dráhe asi päť rokov.