Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenské peeringové centrum (SIX), prevádzkované Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, dnes dokončilo prechod na novú infraštruktúru tvorenú štyrmi switchmi Huawei CloudEngine. 

 Nová infraštruktúra poskytuje členom SIXu 192 10GE/1GE portov v optickej a metalickej verzii. Všetky switche podporujú plnú priepustnosť pre všetky veľkosti paketov a sú prepojené v redundantnej 2*40GE kruhovej topológii ktorá poskytuje prenosovú kapacitu 160 Gbps medzi switchmi. Chrbticu SIXu možno rekonfigurovať bez akéhokoľvek dopadu na poskytované služby a je jednoducho rozšíriteľná o 40GE a 100GE pripojenia.

Hlavným rozdielom voči doterajšiemu riešeniu je využitie TRILL protokolu (TRansparent Interconnection of Lots of Links), ktorý umožňuje SIXu smerovanie L2 paketov najkratšou cestou, optimálne využívanie všetkých liniek a rýchlu konvergenciu.

Na rozdiel od spanning-tree protokolu, TRILL využíva na prenos dát všetky linky ktoré má k dispozícii a rovnomerne rozdeľuje prevádzku medzi rovnocenné trasy. Switche Huawei CloudEngine analyzujú L3 a L4 hlavičky vo vnútri prenášaných TRILL paketov, čo zabezpečuje rovnomerné rozdeľovanie IPv4 aj IPv6 prevádzky na základe príslušnosti k jednotlivým TCP/UDP tokom a zachováva správne poradie  paketov vo všetkých tokoch.  

"Už dlho sme hľadali technológiu, ktorá zabezpečuje inteligentné smerovanie L2 paketov podobným spôsobom ako IP bez toho, aby spanning tree protokol zablokoval všetky naše redundantné linky a bez bremena MPLS. TRILL toto všetko umožňuje - a som rád, že sme dnes sprístupnili túto modernú sieťovú technológiu všetkým členom SIXu" uviedol Marian Ďurkovič, technický manažér SIXu.

"Huawei je presvedčený, že dokáže splniť požiadavky aj takého náročného zákazníka, akým je SIX. Sme presvedčení, že produkty CloudEngine splnia všetky nároky v tak zložitom prostredí. Switche CloudEngine, ktoré sme ponúkli, sú hravo schopné zvládnuť súčasné nároky na prenosovú kapacitu a poskytujú adekvátny potenciál na rast Slovenského peeringového centra v budúcnosti" uviedol Tomáš Zloch, Central Product System Engineer, Huawei Technologies.