Prejsť na obsah
Verejnosť

Nadšenci robotiky vás opäť pozývajú medzi seba. Príďte sa pozrieť na ich konštruktérske a programátorské umenie na 15. ročník súťaže Istrobot do Mlynskej doliny na FEI STU  v Bratislave 25. apríla 2015.

"V tomto roku sme pripravili pre divákov i súťažiacich celkom novú súťažnú disciplínu. V nej uvidíte lietajúce roboty – drony. Ich úlohou bude prejsť určenú dráhu s troma prekážkami. V prvom, pilotnom ročníku je dovolené riadiť stroj aj diaľkovým ovládaním, ale počítame s tým, že od ďalšieho ročníka tu budú súťažiť už len autonómne stroje bez zásahu človeka,“ približuje novú súťažnú kategóriu Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity.

Okrem tejto novinky budú na Istrobote znova súťažiť roboty v kategóriách Stopár, Myš v bludisku, V sklade kečupu a vo Voľnej jazde, kde kreativita nemá hranice.  Vlani najväčší záujem vyvolal robot Duodeped, ktorého autor sa inšpiroval kreáciami Holandského umelca Thea Jansena a vytvoril mechanicky náročnú kráčajúcu konštrukciu, na ktorej povozil aj mnohých malých návštevníkov. Jeho autor, Bartolomiej Gola z Univerzity v poľskej Bielsko-Bialej zaslúžene zvíťazil. „Je to školský projekt: mali sme za úlohu zostrojiť kráčajúceho robota, ktorý odnesie náklad do 100 kíl. Vie sa pohybovať rýchlosťou 4 km/hod všetkými smermi a môžeme ho ovládať počítačom či cez telefón,“ vysvetľoval konštruktér Gola.

V kategórií Stopár súťažia roboty a ich konštruktéri o to, kto najrýchlejšie prekoná trať plnú prekážok. V kategórií Myš v bludisku treba prejsť čo najrýchlejšie bludisko. Robot musí nájsť cestu sám a najľahšie riešenie – nechať ho používať známe pravidlo pravej či ľavej ruky, neznamená najkratšiu cestu. V sklade kečupu súťažia dva roboty o to, ktorý pozbiera čo najviac plechoviek.

Istrobot však nie sú len súťaže konštruktérov, ale aj prehliadka študentskej kreativity a zručnosti. Študenti a doktorandi z FEI STU predvedú, čo všetko dokázali vytvoriť v rámci svojich výskumných projektov.  Zaujímavé projekty uvidíte aj v kategórii Voľná jazda. A technologické možnosti laboratória FabLab, ktoré je prístupné verejnosti, vás budú určite inšpirovať k vlastnej tvorivosti.

Tento rok sa ISTROBOT koná už  pätnásty krát a opäť za účasti domácich aj zahraničných konštruktérov a programátorov.  Istrobot 2015 je opäť súčasťou podujatia Bratislava pre všetkých. Zaraďte ho v sobotu 25. 4. do svojho programu a zatavte sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Mlynskej doline. Dopoludnia (10:00 – 12:00) sú na programe kvalifikačné jazdy a popoludní (14:00 – 16:00) finále tých najlepších.

Ďalšie informácie na stránke http://www.robotika.sk


lietajuce drony


istrobot