Prejsť na obsah
Verejnosť

V Bratislave 25. apríla 2015 úspešne prebehol už 15. ročník súťaže Istrobot. Na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave sa ich zišlo takmer sto, aby predviedli návštevníkom svoje schopnosti a súťažili o ceny v piatich kategóriách.

"V tomto roku sme pripravili pre divákov i súťažiacich celkom novú súťažnú disciplínu. V hlavnej úlohe sme videli  lietajúce roboty – drony. Ich úlohou bolo prejsť určenú dráhu s troma prekážkami. V prvom, pilotnom ročníku bolo dovolené riadiť stroj aj diaľkovým ovládaním, ale počítame s tým, že od ďalšieho ročníka tu budú súťažiť už len autonómne stroje bez zásahu človeka,“ približuje novú súťažnú kategóriu Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity.  Prvým víťazom kategórie s názvom Lietajúca výzva sa stal Ľubomír Sládek z Bratislavy, ktorý svojim lietajúcim strojom s názvom Fast and Rotorious preletel celú trať za 15 sekúnd. Len dve sekundy za ním zaostal stroj Else nemeckého konštruktéra Stevena Kienasta z Deggendorfu a tretí skončil Samuel Kubas z Komjatnej s kvadrokoptérou F450.

Okrem novej kategórie pútali pozornosť návštevníkov aj súťažiaci v tradičných disciplínach. Kategória Myš v bludisku bola tento rok zastúpená slabšie, videli sme len dva roboty, ktoré naozaj poriadne spracovali mapu bludiska a dokázali v ňom nájsť správnu cestu. Kategóriu zaslúžene vyhral „čiperný“ robot Steve 2M, ktorého zostrojil a priviezol Tomáš Dočekal  z Ostravy. Spolu s ďalšími členmi tímu RTO – Robotic Team Ostrava – si odniesol aj cenu za tretie miesto v kategórii Stopár.   Táto súťažná kategória bola v tomto roku opäť náročnejšia. Súťažiaci museli rozpoznávať rozličné farby a vysporiadať sa aj s umelou „olejovou škvrnou“, ktorú im ktosi nastražil do cesty. V stredne náročnej úrovni zvíťazil na domácej pôde Adam Sojka z Fakulty elektrotechniky a informatiky s robotom Gids (zároveň tretie miesto v bludisku) a v najnáročnejšej úrovni zvíťazil robot Cvrček 2 Jozefa a Petra Ondrejovičovcov zo Skleného.

Nesmiernu pozornosť divákov vyvolali súboje o plechovice s paradajkovým pretlakom, ktoré predvádzali roboty v kategórii Sklad kečupov. Úlohou robotov V sklade kečupu bolo nájsť na ploche predstavovanej sieťou 5x5 štvorcov konzervy a dopraviť ich do vlastného skladu. „Túto unikátnu súťaž sme v tomto roku ešte viac vylepšili. Počas hry robotom v sklade konzervy nielen ubúdajú, ale im ich aj pridávame. Žiaden robot sa teda nemôže uspokojiť, že už má dosť a musí zbierať a hľadať až do konca zápasu,“ vysvetľuje Richard Balogh. Najviac konzeriev dokázal v zápasoch so všetkými robotmi pozbierať robot Pomidor 15, tesne za ním sa umiestnil Pomidor 16. Oba stroje priviezol autor Daniel Wlazło spolu s ďalšími členmi tímu Politechniky Varšava. Najlepší Slovenský tím s robotom Arnošt skončil na treťom mieste. Jeho autori z krúžku robotiky na ZŠ Veternicova nás pôjdu reprezentovať aj na podobnú súťaž s názvom Robotický deň, ktorá sa uskutoční v júni v Prahe.

Istrobot však nie sú len súťaže - študenti a doktorandi z FEI STU predviedli, čo všetko dokázali vytvoriť v rámci svojich výskumných projektov.  Návštevníci si mohli počas súťaže pozrieť aj roboty v Národnom centre  robotiky na FEI STU  (http://nacero.sk), kde ich najviac zaujala možnosť vlastnoručne ovládať robustné priemyselné manipulátory. Mnohých návštevníkov inšpirovali a snáď aj povzbudili k vlastnej tvorivosti aj technologické možnosti laboratória FabLab, ktoré prezentovalo svoje technológie prístupné širokej verejnosti.

Zaujímavé projekty sme videli aj v kategórii Voľná jazda. Najmenších divákov najviac oslovili dva humanoidné robotické projekty. Robotický oblek Iron  Patriot vyniesol autorovi Martinovi Zimanovi dokonca cenu poroty. Druhý humanoidný robot Alex InMoov Andreja Paulinyho je takmer celý vytlačený na 3D tlačiarni a po dokončení bude nesporne veľmi zaujímavý. Porotcov najviac zaujal robot RJPPV Martina Dodeka z Nového Mesta nad Váhom s množstvom funkcií a doplnkov. Divákov v sále zasa najviac pobavila robotická lampa s názvom MráčiQ. Okrem funkcie nastaviteľného svietidla zvlhčuje vzduch, vyrába izbovú búrku a prípadne rozprašuje príjemnú  vanilkovú arómu. Ovládať sa dá mobilným telefónom, alebo aj obyčajným tlesknutím, na základe ktorého sa presunie na miesto, z ktorého môže svojmu majiteľovi najlepšie posvietiť.

Porota ocenila rozmanitosť súťažiacich robotov. „Potešil nás záujem verejnosti i súťažiacich o novú súťažnú disciplínu pre lietajúce stroje, ktorú budeme určite naďalej podporovať a zrejme i roširovať. Všimli sme si aj rastúcu rozmanitosť konštrukcií, kde sa okrem populárnych stavebníc objavili aj nové a výkonné mikroprocesorové riadiace jednotky,“ povedal predseda poroty prof. Ing. Peter Hubinský, PhD.  z FEI STU.

Súťaž Istrobot 2015 by bolo nemožné zorganizovať bez podpory dobrovoľníkov a sponzorov, ktorými tento rok boli spoločnosti Aerobtec, Cisco, Elso, Freescale, Microrisc, MicroStep-MIS, ME-Inspection, RLX a Uavonic.

Podrobné výsledky jednotlivých kategórií, popis súťažiacich robotov a fotografie sú k dispozícii na stránkach http://robotika.sk .