Prejsť na obsah
Verejnosť
Pozývame Vás do vedeckej kaviarne pod názvom Veda v Centre, ktorú v Centre vedecko-technických informácií SR  (CVTI SR) v Bratislave, pravidelne raz do mesiaca, organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.


V júli patrí Letnýšpeciál Vedy v Centre mladým vedecko-výskumných pracovníkom, ktorí sa presadili svojou vedeckou prácou v zahraničí.


Vo štvrtok dňa  17.7. 2014 o 17.00 hod. príde do Letného špeciálu mladá, ambiciózna a nádejná slovenská vedkyňa a výskumníčka, astrobiologička Mgr. Michaela Musilová, z Bristolskej Univerzity vo Veľkej  Británii.

Zaoberá sa výskumom života v extrémnych podmienkach na Zemi a astrobiológiou  – teda štúdiom  a hľadaním života vo vesmíre. Michaelin sen hľadať „mimozemšťanov“ a pracovať pre medzinárodné vesmírne agentúry ju zaviedol cez náročné expedície v Grónsku až po prácu priamo v NASA. Michaela Musilová v tomto roku, v januári  2014, úspešne reprezentovala Slovensko a Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity (SOSA) na  projekte  NASA,  Európskej vesmírnej agentúry  (ESA) a Kanadskej vesmírnej agentúry (CSA), ako jedna zo šiestich vybraných vedcov a výskumníkov, tvz. analogických astronautov pre expedíciu na simulovaný Mars.  Projekt, ktorý sa uskutočnil na Marťanskej púštnej výskumnej stanici v USA, bol zameraný na prípravu vesmírnych agentúr na fyzické a psychické problémy budúcich  „Marstronautov“.
Poďte s nami na Mars! – je názov Letného špeciálu júlovej Vedy v Centre, v ktorej sa dozvieme o výskume extrémofilov, teda mikroorganizmov, ktorým sa darí v extrémnych podmienkach na Zemi. Vyskytujú sa najmä na horúcich púšťach, hlboko v morských priekopách alebo na ľadovcoch.  Extrémofily sú ideálnymi kandidátmi pre život na iných planetách s podobnými extrémnymi podmienkami, ako napríklad na  Marse. Červená planéta, ako Mars nazývame, je totiž najbližšia planéta k Zemi, ktorá je obyvateľná a má prírodné zdroje potrebné pre ľudskú civilizáciu. Na jednom z najpodobnejších miest Marsu na našej Zemi, vo vysokých nadmorských výškach studenej púšte v Utahu  v  USA, bola vybudovaná  pokusná  výskumná stanica, ktorá dokonale simuluje podmienky  na  Marse.  Ako vyzerá život na tejto marťanskej výskumnej stanici? Aké experimenty sa tam realizovali a ako prebiehal výskum? Čo bolo cieľom tejto nevšednej expedície a aké sú jej zistenia a výsledky pre  prvé budúce posádky na ceste na červenú planétu?  O svojej výskumnej práci, o zážitkoch a dojmoch z tejto misie na „Mars“, ako aj o ďalších  projektoch porozpráva Michaela Musilová.
V neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. 

Vedecká kaviareň Veda v Centre sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.