Prejsť na obsah
Verejnosť

Piatok 25. septembra 2009 patril slovenskej vede a výskumu. V rámci celej Európy sa uskutočnil už piaty ročník projektu Noc výskumníka.
Slovensko sa pripojilo k tejto iniciatíve po tretí krát, a tak verejnosť mala možnosť opäť prežiť Noc výskumníka - stretnúť sa „naživo“ s vynikajúcimi vedcami, a najmä s mladou nastupujúcou generáciou výskumníkov.

Noc výskumníka bola príležitosťou pre deti a dospelých nechať sa zasvätiť do práce vedcov a výskumníkov, osobne si vyskúšať mnohé z pripravených experimentov z rôznych oblastí vedy a objaviť dosiaľ skryté tajomstvá vedy.

Verejnosti iniciatíva priniesla ucelený obraz o práci slovenských vedcov a výskumníkov. Pre všetkých účastníkov, aj tých náhodných, bol pripravený bohatý program, ktorý prebiehal na viacerých miestach (v bratislavskom nákupnom centre Avion, v Botanickej záhrade v Bratislave, ako i vo Hvezdárni v Tatranskej Lomnici). Tu boli pripravené vedecko-popularizačné stánky, vedecká show, vedecké kaviarne a pod.

V rámci Noci výskumníka sa prezentovala so svojimi výsledkami práce z vedy a výskumu aj Slovenská technická univerzita v Bratislave. Priniesla široké spektrum zaujímavých exponátov a pokusov, do ktorých sa zapájali najmä tí najmenší.

Jedným z najväčších a pútavých exponátov bol prototyp formuly, ktorý navrhli a vyhotovili na SjF STU. Pre okoloidúcich bolo veľkým zážitkom dotknúť sa a nasadnúť si do tohto monopostu, spraviť zopár fotiek... Len škoda, že sa s ním nedalo odísť. Veľa automobilových „fajnšmekrov“ si muselo, ako sa povie, „nechať zájsť chuť“.

Tradične, ako už po minulé roky zaujala FCHPT STU so svojou „chémiou na živo“. Ako dokáže kresliť elektrický prúd na navlhčený papier bolo veľkou neznámou pre mnohých návštevníkov. Dnes už vedia, prečo kreslí ružovo. Ďalším lákadlom sa stal výbuch sopky, ktorý návštevníci mohli vidieť každú hodinu.

Okrem iného naši chemici prezentovali informácie o prírodných a syntetických polyméroch – materiáloch, ktoré sú súčasťou nášho života. Mnohí sa dozvedeli, akým spôsobom je možné zachrániť starý papier a cenné informácie na ňom, ktoré napísali ešte naši pradedovia.

Elektrotechnici z FEI STU odprezentovali malého robota, ktorý vždy nájde cestu z bludiska. Mnohí z okoloidúcich priznali, že ak by boli na jeho mieste, výsledok by nebol až taký jednoznačný. Pri stánku sa k okoloidúcim prihováral ešte chodiaci a tancujúci robot na ovládanie.

Zaujali aj obnoviteľné zdroje energie tým, ako využiť slnko a ako si zostrojiť vlastnoručne funkčný solárny článok s pomocou tzv. PV Kits.

Väčšinu prezentačných stánkov STU obsadili nádeje vedy a výskumu z FIIT STU. Odprezentovali, ako sa dá hrať hra na počítači, do ktorej musíte vstúpiť aj so svojím hlasom, teda bzučať ako komár – „Bloodlezz“.

Pre mnohých, ktorí trávia hodiny pred počítačom pripravili flashovú aplikáciu, ktorá sa dá nastaviť ako dynamické pozadie pracovnej plochy. Jej vzhľad sa mení v závislosti od aktuálneho počasia a ročného obdobia. Tak prečo nemať slnečnú Havaj po celý rok?

Ako si zahrať svoju obľúbenú hudobnú skladbu napríklad na počítači, mobile a rôznych hračkách, umožnil návštevníkom navrhnutý vnorený počítačový systém s MIDI výstupom.

Ligové robotické zápasy so simuláciou reálnej hry so živým komentárom a ukážkami trojrozmerného virtuálneho robota a ešte oveľa viac priniesol RoboCup. Overili by ste si aj vy, akým ste futbalistom? Či chceli by ste si sami naprogramovať jednoduché pohyby a pohybovú zostavu robota? Tak RoboCup je tu práve pre vás.

Prechádzanie webu pomocou odkazov je zaťažujúce, neprehľadné a časovo náročné. Mnohí z návštevníkov sa presvedčili, že to nemusí byť až také zložité s prezentáciou informácií WOWI.

Napokon poslednou z prezentácií bola slepá mapa, ktorá jednoduchou formou dokáže nahradiť ťažké učenie sa zemepisu.

Okrem iného STU pri tejto príležitosti odprezentovala svoju paletu aktuálne riešených projektov centier excelentnosti.

Ďalší ročník Noci výskumníka máme úspešne za sebou. Snáď sa nám podarilo naplniť ciele tohto podujatia a prispieť k dobrému obrazu našej organizácie u verejnosti a našich potenciálnych študentov.

Na záver sa chceme poďakovať organizátorom podujatia za kvalitne vykonanú prácu a tiež všetkým zástupcom z STU, ktorí nás dôstojne reprezentovali a zastrešili aktivity v našich vedecko-popularizačných stánkoch.

Ďakujeme Ing. Ivanovi Kapustíkovi, FIIT (RoboCup); prof. Ing. Márii Bielikovej, PhD., FIIT (WOWI); Mgr. Alene Kovárovej, FIIT (Slepá mapa, Interaktívne počasie, Bloodlezz); Ing. Márii Pohronskej, FIIT(Vnorený hudobný nástroj); Ing. Richardovi Baloghovi, FEI (Robot stratený v bludisku); doc. Ing. Jánovi Hívešovi, PhD., FCHPT, (Chémia naživo); Ing. Vladimírovi Chmelkovi, PhD., SjF (Formula); Mgr. Miroslave Smitkovej, FEI (Obnoviteľné zdroje energie);  Ing. Radovanovi Tiňovi, PhD., FCHPT (Prírodné a syntetické polyméry  - materiály pre život) a všetkým študentom a doktorandom, ktorí vypomáhali.