Prejsť na obsah
Verejnosť
Zdroj obrázku: www.redbull.com
© MICHAL MIKLOVIČ

Trom mladým Bratislavčanom vrátane študenta Strojníckej fakulty STU Martina Janáka sa podaril skvelý úspech. S vynálezom externej nabíjačky, ktorá využíva pohyb ruky, sa dostali do najlepšej trojice nápadov z celého sveta. Zažiarili v konkurencii 3800 prihlásených v inovátorskej súťaži Red Bull Basement, ktorá vyvrcholila globálnym workshopom. Jej partnerom je aj Univerzitný technologický inkubátor STU.  

Partia mladých Bratislavčanov sa rozhodla vymyslieť externú nabíjačku, ktorej sa nikdy neminie energia. Ešte koncom októbra iba skúšali prvý prototyp. O pár týždňov pred globálnou porotou študentskej inovátorskej súťaže obhajovali projekt, ktorý by mohol výrazne uľahčiť život mnohým ľuďom kdekoľvek na svete, ktorí majú problém s nedostatkom elektrickej energie. „Je to nabíjačka z budúcnosti, ktorú je možné dobiť aj ručne,“ opisuje hlavnú myšlienku projektu Braňo Brozmann. Jemu ako prvému napadlo spojiť cvičebnú pomôcku powerball s externou nabíjačkou, ktorá by zachytávala nazhromaždenú elektrickú energiu a dokázala ju neskôr efektívne využiť. „Najväčšia výzva bola znížiť trenie, ktoré bolo pri prvých prototypoch priveľké. Postupne som konštrukciu vylepšoval, aby boli straty čo najmenšie,“ hovorí Martin Janák.

Braňo Brozmann, Andrej Zlámala a Martin Janák mali po úspechu v národnom kole päť týždňov na to, aby svoj koncept čo najlepšie vyšperkovali a pripravili ho na prezentáciu na globálnom workshope, ktorý chalanov čakal 10. – 13. decembra formou online konferencie. Tam mali hlavný cieľ uspieť v konkurencii študentov z 38 krajín, ale aj načerpať čo najviac užitočných informácií a tipov od uznávaných lektorov a úspešných inovátorov z celého sveta. Globálny workshop vyvrcholil uplynulú nedeľu záverečnou live show. Počas nej oznámili najskôr TOP 10, potom TOP 3 a následne aj víťaza celej súťaže. Študentom zo Slovenska sa podaril obrovský úspech a umiestnili sa v TOP 3 z viac ako 3800 prihlásených tímov z celého sveta.

Pri vývoji bol ich lokálnym mentorom bývalý pedagóg a prodekan na FEI STU v Bratislave a súčasný manažér spoločnosti Humusoft s.r.o. na Slovensku Martin Foltin. Projekt vníma v dvoch rovinách.

„Tá prvá je, že sa chalani naučia robiť v tíme a vytvoriť konkrétny hotový produkt, ktorý si vyskúšajú prezentovať na medzinárodnom fóre. Druhý rozmer je ten, že podobné zariadenie môže veľakrát pomôcť zachrániť mobil alebo nejaký iný gadget a čo sa mi na tom veľmi páči, je to, že používateľ tohto zariadenia získa predstavu, koľko energie je potrebnej na to, aby si nabil mobil.“

Martin Foltin verí, produkt by mohol byť atraktívny najmä pre turistov a dobrodruhov, ktorí sa často na cestách ocitnú ďaleko od zdroja a bez energie, ale aj pre bežného človeka, ktorému sa kedykoľvek počas dňa vybije mobil a práve si ho nemá kde nabiť. „Takisto môže prispieť k elektrifikácii sveta. Nedávno som videl štatistiku, že asi 940 miliónov ľudí nemá prístup k elektrine, a práve toto by mohlo prispieť k pozitívnej zmene,“ dodáva Braňo Brozmann s tým, že chcú, aby energia zo zariadenia bola čistá, preto ho chcú vyrábať z recyklovateľných materiálov.

Zdroj: redbull.com