Prejsť na obsah
Verejnosť

Desiatky robotov na jednom mieste. Jeden deťom podá cukríky, druhý robí kliky a zdvíha „činku“. Jeden sa zmestí do vrecka, druhý váži viac ako človek. Ďalší pretekajú v tom, ako rýchle dokážu prejsť bludisko či zozbierať plechovky. Príďte sa pozrieť v sobotu 26. apríla 2014 do Mlynskej doliny na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Podujatie ISTROBOT je tradičným stretnutím nadšencov robotiky zo Slovenska i zahraničia. Tí predstavujú verejnosti roboty, ktoré sami zostrojili a naprogramovali. Vek súťažiacich nie je obmedzený, pohybuje sa od piatich rokov trebárs po 50-tku.  A bez limitov je aj vek divákov - súťaže robotov bavia najmenšie deti, ale aj ich rodičov. Dôležitá je dobrá zábava.

"Robotika je veľmi náročná, nestačí byť znalcom len v jednej oblasti. Aby ste robota postavili, musíte mať základy mechaniky, elektroniky, ale aj strojárstva či modelárstva a vedomosti z matematiky, aby ste vedeli robota aj naprogramovať.  Za každým pohybom robota sú matematické rovnice, ale najmä veľmi veľa testovania v rôznych situáciách,“ hovorí Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity.

Na Istrobote súťažia roboty v kategóriách Stopár, Myš v bludisku, V sklade kečupu a vo Voľnej jazde, kde kreativita nemá hranice. Minulý rok ju vyhrali poľskí študenti, ktorí priniesli priateľskú myš domácu, túliacu sa k svojmu majiteľovi a hovoriaceho robota OmnIVOice. Rok predtým patrila kategória Slovákom. Martinčan Kamil Szabo zostrojil model vesmírneho robota Spirit, ktorý skúma povrch Marsu. A študenti z Košíc zase záchranársky vrtuľník a pásového záchranného robota, ktorý dokáže obete vyhľadávať v sutinách.

V kategórií Stopár súťažia roboty a ich konštruktéri o to, kto najrýchlejšie prekoná trať plnú prekážok. V kategórií Myš v bludisku treba prejsť čo najrýchlejšie bludisko. Robot musí nájsť cestu sám a najľahšie riešenie – nechať ho používať známe pravidlo pravej či ľavej ruky, neznamená najkratšiu cestu. V sklade kečupu súťažia dva roboty o to, ktorý najskôr pozberá plechovky.

Istrobot však nie sú len súťaže konštruktorov, ale aj prehliadka študentskej kreativity a zručnosti. Študenti a doktorandi z FEI STU predvedú, čo všetko môže robot zvládnuť, keď dostane od programátora správne príkazy. Trebárs zatlieskať súťažiacim. Alebo im podať pohár vody. Študenti základných a stredných škôl zase predvedú, aké zázraky sa dajú postaviť zo stavebníc Lego či Merkur.

Istrobot 2014 sa koná počas víkendu Bratislava pre všetkých. Zaraďte ho v sobotu 26. 4. do svojho programu a zatavte sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Mlynskej doline. Dopoludnia (10:00 – 12:00) sú na programe kvalifikačné jazdy a popoludní (14:00 – 16:00) finále tých najlepších. Viac informácií a fotografie: http://www.robotika.sk

Návštevníci si budú môcť prezrieť aj nové Centrum robotiky na FEI STU.Súťažná kategória Stopár, roboty musia nájsť cestu a prekonať prekážky:

stopar robot hlada cestu

stopar robot hlada cestu
Súťažná kategória zbieranie plechoviek:

roboty zbieraju kecupy

roboty zbieraju kecupy

Sprievodné ukážky robotov:

ukazky robotov a deti ukazky robotov a zvedave deti