Prejsť na obsah
Verejnosť

Cez víkend sa do Bratislavy zišli desiatky nadšencov zo Slovenska i z priľahlých krajín, aby predviedli výsledky svojej zručnosti, konštruktérskeho a programátorského umenia na ďalšom ročníku súťaže Istrobot. Návštevníci tohto ojedinelého podujatia mali možnosť vidieť v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave niekoľko desiatok robotov. Predviedli sa roboty, ktorých dizajn vylepšovali študenti Fakulty architektúry STU, ale aj desiatky kilogramov vážiaci robot Mecanum, ktorý slúži ako výskumná platforma pre riadenie všesmerového podvozku na Strojníckej fakulte STU v Bratislave.

No na Istrobote sa predovšetkým súťažilo. V kategórii Stopár zvíťazili traja študenti, ktorí sa však začali venovať robotike na Gymnáziu Martina Hattalu v Trstenej. Na prvom mieste skončil robot Lenčo Andreja Lenčuchu z FIIT STU, ktorý prešiel náročnú, viac ako 10 m dlhú trať s rôznymi prekážkami za vynikajúcich 15 sekúnd. Na druhom mieste skončil robot Nite3 Lukáša Parižu z FEI STU a na treťom Rafo Rafaela Gajanca z Gymnázia v Trstenej.

Oprávnený záujem vzbudila súťažná kategória V sklade kečupu. Úlohou súťažiacich robotov bolo nájsť v sklade predstavovanom sieťou 5x5 štvorcov celkovo 4 konzervy s paradajkovým pretlakom a dopraviť ich do svojho „domáceho“ skladu. Náročnosť úlohy spočívala nielen v zostrojení a naprogramovaní robota, ktorý je schopný konzervy aspoň dotlačiť domov, ale aj vo vymyslení vhodnej stratégie, aby súper získal menší počet konzerv. Prekvapivo sa darilo školskému tímu VeterRobot zo ZŠ Veternicova v Bratislave, ktorí získali rovnaký počet bodov ako robot Wamber z Bratislavy. Víťazstvo tímu Veterrobot je dôkazom, že súťaž Istrobot je vhodná naozaj pre všetky vekové kategórie – ich robot postavený z Lega dokázal zozbierať najviac konzerv v zápasoch so šiestimi ďalšími robotmi, čo samozrejme prinieslo mnoho napínavých momentov najmä pre divákov a konštruktérov.

 V kategórii Myš v bludisku obsadili všetky tri prvé priečky študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Víťazný robot Nite 3 Lukáša Parižu zbiera v tejto sezóne medaily aj na súťažiach v okolitých krajinách. Druhé a tretie miesto si zabezpečil Ján Hudec so svojimi dvoma robotmi RoXoR a Missile3. Robot RoXoR zaujal divákov aj tým, že mohli sledovať postup hľadania cesty v bludisku na plátne. Vysielal totiž pravidelne informácie o tom, aký úsek bludiska už preskúmal.

 Svoje projekty predstavili aj účastníci kategórie Voľná jazda. Všetci traja víťazi prišli tento rok z Poľska. Priateľskú robotickú myš domácu predstavil Igor Zubrycki a Krzysztof Choja z mesta Łódź, zaujal aj hovoriaci robot OmnIVOice Adama Gajdu a Michała Maciejewskeho. Na treťom mieste skončil robot Thunderbolt Dawid Harazima a Pawła Sekułu z Poľského mestečka Rybnik.

 Súčasťou tohtoročného podujatia bol aj štvordňový robotický workshop pre študentov z krajín Vyšegrádskej štvorky a Bieloruska. Okrem niekoľkých zaujímavých prednášok mali študenti možnosť pracovať v laboratóriach FEI STU a programovať roboty Acrob.

Podujatie vysielala naživo aj študentská televízia STU - mc2. Celé podujatie by bolo nemožné zorganizovať bez podpory dobrovoľníkov a sponzorov, ktorými tento rok boli spoločnosti NSN, Avir, RLX, MicroStep a MicroStep-MIS, ME-Inspection a Freescale. Posledná menovaná venovala každému súťažiacemu vývojový kit Spyder. Podujatie zaujalo nielen súťažiacich a návštevníkov, ale aj porotcov: ,,...disciplíny boli pestré, organizácia veľmi dobrá. Taktiež sa mi páčili súťažiaci – niektorí boli na veľmi vysokej úrovni. Ani som neveril, že budem natoľko fascinovaný z tejto súťaže.''

Podrobné výsledky, popis súťažiacich robotov, videozáznam zo súťaže a fotografie sú k dispozícii na stránkach http://robotika.sk

Robot stratený v bludisku:

Robot stratený v bludisku

Súboj o kečupy:

Súboj o kečupy

Predvádzanie 4-vrtuľovej helikoptéry:

Predvádzanie štvorvrtuľovej helikoptéry

Robot bipet študentov z FEI získal vďaka spolupráci so študentami z FA aj takéto oblečenie bojovníka: