Prejsť na obsah
Verejnosť

Formule STU sa opäť vydávajú na cestu po slovenských mestách.

Roadshow odštartuje v piatok 18. 10. o 9. 00 hod. pred budovou Strojníckej fakulty STU. Rektor STU Robert Redhammer a dekan SjF STU Ľubomír Šooš pri tejto príležitosti zároveň odštartujú aj ďalšie kolo Strojárskej olympiády.

Pozvánka na piatok 18. 10. 2013.

Tri rôzne formule vyrobili študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity – benzínovú, elektrickú a úspornú s futuristickým dizajnom. V lete s nimi súťažili na okruhoch po celom svete, teraz s nimi prejdú Slovensko.  Študenti Strojníckej fakulty STU v dňoch 21. – 25. októbra 2013 navštívia mestá Myjava, Trenčín, Žilina, Handlová a Levice.   V každom meste je na programe prehliadka jázd formúl, predstavenie Strojníckej fakulty STU a súťaž pre stredoškolákov. Súťaž ma teoretickú a praktickú časť. V prvej časti odpovedajú študenti na otázky z fyziky a z automobilového či strojníckeho priemyslu. V druhej musia zmontovať jednoduché stroje, alebo sa ich naučiť ovládať. Trebárs bicykle s riadením dozadu.

 „Chceme zábavnou formu popularizovať technické vzdelanie na Slovensku. Predstavy o zaradení strojného inžiniera do „špinavej“  prevádzky sú skreslené predstavy z minulosti.  Rozvoj počítačových technológií, vývoj nových postupov konštruovania a obsluhy technických zariadení zmenil predstavu o strojnom inžinierovi. Dnes to musí byť špičkový odborník schopný orientovať sa v širokom spektre odborov. Človek, ktorý neváha prichádzať s vlastnými nápadmi, profesionál, ktorý je odborne pripravený a schopný presadiť svoje názory. Absolventi našej školy nemajú problém zamestnať sa a ich nástupné platy patria k nadpriemerným, študenti však majú pred technickými smermi rešpekt, preto im chceme ukázať, že štúdiu na STU je praktické a môže byť aj zábavné, povedal dekan Strojníckej fakulty STU Ľubomír Šooš.

Hlavným bodom programu v každom meste budú jazdy formúl. Tie zostrojili študenti – od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu . Tímy majú vo svojich radoch vývojárov, dizajnérov, konštruktérov, marketérov, ktorí rokujú so sponzormi, manažérov a, samozrejme pilotov, či dokonca pilotky. Najdlhšiu históriu na škole má AM Team, ktorý zostrojil a preteká na vozidle s klasickým zážihovým motorom. Mladším je STUBA Green Team s formulou na elektrický pohon. Elektrická formula dokáže zrýchliť z 0km/h na 100km/h za 3,9 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 170km/h. Jej rýchlosť, nakoniec, študenti predvedú aj na jazdách okolo Slovenska. Tento rok mala premiéru tretia študentská formula FME Racing Teamu. Je to auto s najnižšou spotrebou na Slovensku. Na cestu z Bratislavy do Košíc mu stačí liter benzínu. Má len 50 kilogramov a je stavané „na mieru“ pilotke  Daniele Welnitzovej. A prečo študenti a ich pedagógovia stavajú formule?

"Niet lepšieho vyučovania, ako je vyučovanie pútavým projektom z praxe. Prax je vždy tou najlepšou teóriou,“ vysvetľuje  pedagóg Vladimír Chmelko , ktorý vedie študentov AM tímu.

„Členstvo v tíme je práca, ktorá je zároveň odmenou a pri ktorej si užívame veľa zábavy. Členovia tímu musia spracovať technickú a finančnú správu a vymyslieť podnikateľský zámer s vedomím, že to všetko budú hodnotiť na medzinárodných pretekoch. Úlohy treba stihnúť v obmedzenom čase a s obmedzenými zdrojmi. Pre študentov je to skvelá príležitosť na získanie praktických skúsenosti, ktoré ocenia pri hľadaní práce,“hovorí študent Rastislav Toman zo STUBA Green Teamu.

Mestá, v ktorých bude možné vidieť formule a sprievodný program:

21.   10. 2013  Stredná priemyselná škola Myjava, Ul.   SNP 413/8 Myjava
22.   10. 2013 Výstavisko Trenčín, Pod Sokolicami   43, pavilón P3 Trenčín
23.   10. 2013 Gymnázium, Varšavská cesta 1 Žilina
24.   10. 2013 Stredná odborná škola, Lipová 8 > Handlová
5.   10. 2013 Stredná priemyselná škola, F. Hečku   25  Levice

Časový harmonogam v každom meste: 9. 00 h – otvorenie podujatia 9.15 h – rool-out formúl 10.00 h – predstavenie Strojníckej fakulty STU 10.30  h – 12.30  súťaž stredoškolákov a vyhodnotenie Plagát k podujatiu.

 

ecoshell formula

 elektricka formula

 

 benyinova formula