Prejsť na obsah
Verejnosť

Po prvý raz má slovenská verejnosť možnosť čítať v rodnom jazyku knihu „Matematické princípy prírodnej filozofie“ Isaaca Newtona, považovanú za bibliu klasickej fyziky. Stalo sa tak vďaka nášmu Vydavateľstvu SPEKTRUM STU.

Už v čase vzniku túto knihu považovali za výnimočné dielo a história jeho hodnotu len potvrdila. Máloktorá vedecká spisba ovplyvnila vývoj vedy tak silno, ako práve Newtonove Matematické princípy.

Pre súčasného človeka sú vedomosti z oblasti techniky a prírodných vied samozrejmosťou. Newtonova kniha je však dokladom o zložitosti cesty, ktorá k nim viedla. Čitateľ zostáva fascinovaný logikou vedeckých záverov, ku ktorým Newton dospel bez modernej techniky, často len na základe pozorovania.

Výnimočnosť prvého slovenského vydania spočíva aj v tom, že nie je len prekladom pôvodného diela. Text je doplnený o množstvo poznámok a vysvetlení, ktoré vyzdvihujú jeho hodnotu a pomáhajú lepšie pochopiť predkladané informácie aj dobu, v ktorej boli napísané.

Pri čítaní preto môže odborná i laická verejnosť zažiť spolu s Newtonom vzrušenie z poznávania a nadšenie z nových objavov. Publikácia prináša nielen intelektuálne potešenie, ale čitateľovi doslova zmení pohľad na svet a ukáže, že aj na pohľad obyčajné veci môžu byť vlastne malý prírodný zázrak.

Kniha má aj na dotyk pôsobivú obálku a listy so žltým nádychom evokujú aj jej historickú hodnotu.

Dostať ju možno na e-shope Vydavateľstva SPEKTRUM STU: 

http://www.vydavatelstvo.stuba.sk/obchod/matematicke-principy-prirodnej-filozofie