Prejsť na obsah
Verejnosť

 Mnoho ľudí pociťuje pri každodennej práci s počítačom suchosť či svrbenie očí. Pri liečbe ochorenie známeho ako syndróm suchého oka teraz pomáha aplikácia Eyeblink. Jej autorom je Andrej Fogelton z Fakulty informatiky informačných technológií STU.

Účinný spôsob,  ako sa vyhnúť syndrómu suchého oka, je pravidelne žmurkať. Podľa výskumov oftalmológov (BLEHM, C. et al. Computer Vision Syndrome: A Review. Survey of Ophthalmology. 2005, Available online.) zdravý človek žmurká asi 10-15 raz za minútu. Každé žmurknutie obnovuje slzný film na povrchu oka, ktorý zvlhčuje a chráni naše oči.

Jedinečnou pomôckou, ktorá naše oči a žmurkanie  „postráži“ za nás, je práve Eyeblink. Aplikácia priebežne kontroluje, či žmurkáme toľko, ako by zdravý človek mal. Ak nie, upozorňuje nás na to, aby sme žmurkli.

„Často používané umelé slzy riešia problém, ale nie príčinu problémov s očami, ktorou je nízka frekvencia žmurkania pri práci s počítačom. Eyeblink používa najmodernejšie algoritmy na detekciu tváre, očí a žmurkania. Aplikácia Eyeblink meria frekvenciu žmurkania a informuje používateľa o zdravotnom stave jeho očí. Personalizovaný tréning Eyeblink-u pomáha ľuďom žmurkať viac nenásilnou formou. Notifikácia, na ktorej je žmurkajúce oko, sa vysunie z horného pravého rohu obrazovky a po žmurknutí používateľa hneď zmizne. Dôvtip je v tom, že sa nemusí ani zobraziť, keď človek žmurká ako má,“ vysvetľuje autor aplikácie Andrej Fogelton z Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

Hlavný dôvod, prečo pri práci s počítačom nežmurkáme dostatočne je jasne svietiaca obrazovka. Eyeblink nielen pomáha pri liečbe „suchého“ oka, ale sa snaží odstrániť aj príčinu ochorenia. Automaticky totiž znižuje jas obrazovky a prispôsobuje ho svetlu v priestore, v ktorom pracujeme. Zvyšuje tak komfort očí používateľa.

K vývoju algoritmu viedli Andreja Fogeltona vlastné skúsenosti s nepríjemným syndrómom suchého oka. Eyeblink tak testoval a zdokonaľoval v praxi na sebe. Teraz chce, aby Eyeblink pomáhal aj iným, preto nápad premieňa na startup a aplikáciu sprístupnil aj na internete.

Viac informácií o Eyeblink: https://www.blinkingmatters.com

Video: https://www.youtube.com/watch?v=CYOunazDBd8

aplikacia eyeblink