Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita v Bratislave si 19. októbra 2017 pripomenula 80. výročie založenia.

Slávnostného zhromaždenia akademickej obce a Vedeckej rady STU v Aule Dionýza Ilkoviča vo štvrtok dopoludnia sa zúčastnil aj podpredseda vlády pre SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.

Ministerka školstva M. Lubyová v príhovore vyzdvihla význam osobností, ktoré vychovala STU počas svojej histórie. „Vaše poslanie pre vzdelanie a rozvoj krajiny je nezastupiteľné a našou úlohou je vytvárať vám pre toto poslanie zázemie,“ povedala. Pripomenula, že„našou spoločnou úlohou je zastaviť trend klesajúceho záujmu mladých ľudí o technické vzdelávanie.“

Rektor STU počas slávnostného zhromaždenia udelil tiež titul Doctor honoris causa Urovi Pancharoenovi, medzinárodné uznávanému odborníkovi Chulalongkorn univerzity v Bankgkoku. Profesor Pancharoen sa špecializuje na matematické modelovanie separačných techník, ktoré nachádzajú široké využitie v chemickom či farmaceutickom priemysle.
Pamätné listy si prevzali aj rektori Igor Hudoba a Ľudovít Molnár, ktorí viedli univerzitu v uplynulých obdobiach.

Oslavy vyvrcholili  slávnostným koncertom v Slovenskej filharmónii. Na úvod  odznela premiéra oslavnej skladby Ouvertura jubilea, ktorú výlučne pre túto príležitosť skomponoval skladateľ a dirigent Mirko Krajči. So Slovenskou technickou univerzitou ho spája Vysokoškolský umelecký súbor Technik, v ktorom pôsobí ako dirigent.
Počas slávnostného večera  STU po prvý raz predstavila aj  najvyššie univerzitné ocenenie - Medailu Jura Hronca. Jej prvým laureátom  sa stal absolvent STU, prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý sa veľkou mierou zasadzuje o rozvoj spoločnosti a vzdelanosti v duchu princípov humanizmu. 


Späť