PUBLIKOVANÉ 17. máj 2026
Prvý z ôsmich hydroagregátov elektrárne spustili do prevádzky v októbri 1992. Celú elektráreň slávnostne sprevádzkovali pred tridsiatimi rokmi, presne 17. mája 1996. Už začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia sa s myšlienkou vybudovať vodné dielo na Dunaji zaoberal prof. Peter Danišovič, ktorý pôsobil na Fakulte inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej školy technickej, dnešnej Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vypracoval dve alternatívy - riečny stupeň prehradenia Dunaja v hlavnom toku alebo vybudovanie derivačného kanála s elektrárňou.