Prejsť na obsah
Verejnosť

Dali by ste si na krk chladivý kúsok mramoru, kto by chcel nosiť na hrudi studený kameň? ,,Čo je to za otázky?" pýta sa Bratislavčanka Tatiana Lesajová. Vybrala si práve tento materiál a spolu s mosadzou z neho vytvára moderné šperky. Pre ženu, čo má svoj názor a ktorú nikto neprehliadne. Pochybovačom Tatiana odkazuje - studený mramor pri dotyku s telom nechladí.
Tvorbe šperkov sa Táňa venuje ešte len tri roky, ale už žne úspechy. Pred časom dostala prvé ocenenie za originálne umelecké dielo, ktoré jej udelila almamater, a jej výrobkom sa darí aj po obchodnej stránke. Ženy, dokonca aj muži, ich kupujú cez internet alebo priamo v špeciálnych dizajnových predajniach v Bratislave a v Prahe. Uvažuje o tom, že šperky ponúkne aj do Viedne. Takže, zoznámte sa s ďalšou úspešnou Slovenkou, čo sa vďaka vlastnej šikovnosti a usilovnosti presadzuje aj v zahraničí.
Tatiana Lesajová študovala na Fakulte architektúry STU v Bratislave a zvolila si interiérový a produktový dizajn. Vtedy k šperku ani nepričuchla. V rámci interiérového projektu sa však dostala k mramoru. ,,Veľmi veľa sme chodili po kamenárstvach a ja som si obzerala tie krásne kresby na kameni. Bol to intenzívny zážitok, a tak som si povedala, že by bolo super, keby som z neho vyrobila aj niečo iné, niečo menšie. Šperk mi hneď vtedy ani nezišiel na um... Bolo to o niečo neskôr, keď mi napadlo pretaviť kameň na ozdobu pre ženy. Po čase som zistila, že materiál dokonale zasvieti aj na malej ploche," hovorí Táňa.

Krehký ako žena
V mramore sa Táňa skutočne našla, ak to takto obrazne možno povedať. Má ho už dokonale ,,obchytaný" a pozná jeho plusy aj mínusy. ,,Mramor je unikátny v tom, že hoci urobím sadu rovnakých šperkov, podľa rovnakého vzoru, každý kus je iný. Pretože každý kameň má inú kresbu,iné tzv. žilky. Mramor robí z každého kusa originál, jedinečný šperk," ozrejmuje umelkyňa. A ako ďalej prezrádza, mramor vôbec nie je taký tvrdý, ako sa na prvý pohľad zdá. Na jeho opracovanie netreba hrubú chlapskú silu. Naopak, je to krehký materiál. Textúra, ktorú vidíme na povrchu, pokračuje vo vnútri, preto treba s kameňom narábať opatrne, inak sa môže jeho krásna kresba zničiť. Citlivý prístup - to je parketa pre jemnú ženskú ruku. ,,Od kolekcie ku kolekcii prechádzam na také spracovanie mramoru, ktoré robí finálny produkt jemnejší, ženskejší.Šperk zmenšujem,tvarujem do oblejších kriviek a povrch leštím. Na vyrezanie tvarov používam základnú technológiu, ak by som to robila ručne, mramor by to ,neprežil'. Avšak potom už kameň brúsim a leštím ručne. Väčšinu šperkov spracovávam ručne a len brúsenie a leštenie trvá tri až štyri hodiny," opisuje sympatická doktorandka. Táňa totiž aj po skončení fakulty zostala na škole a robí si doktorát, tohto roku už končí. Na skok od školy má ateliér, to vysvetľuje, vďaka čomu stíha konzultácie s poslucháčmi aj tvoriť ,,na plný plyn".

Telo kameň zohreje
Nedá mi, aby som Táni nepoložila otázku, ktorá sa mi tlačí na jazyk od samého začiatku - prečo by žena mala nosiť na krku chladivý mramor? ,,Áno, mramor si spájame s tým, že je to niečo chladné. Avšak, ak si dáte šperk na krk, za veľmi krátky čas sa zohreje, potom už necítite chlad. Kameň totiž preberie teplotu tela," vysvetľuje Tatiana, v čom je fígeľ. V maličkom útulnom ateliéri pracuje celé hodiny a niekedy v ňom presedí celý víkend. Spod jej šikovných rúk nevychádzajú len zaujímavé moderné náhrdelníky, ale aj originálne prstene doplnené mramorom a pozlátené mosadzné šperky. ,,Šperky si väčšinou kupujú ženy, ale zistila som, že aj mnohí muži chcú nosiť prstene. V poslednej kolekcii mám masívne prstene vo veľkostiach pre ženy aj pre mužov," vysvetľuje. Ona sama nosí svoje výrobky každý deň, no aj na slávnostné a večerné príležitosti. Podľa Táne, pri mramorovom šperku nie je obmedzenie, že sa musí striktne nosiť len na určitú príležitosť. ,,Správny šperk vypovedá o individualite ženy. Dúfam, že na mojich vidieť, že je to svojský produkt, ktorý sa pýši netradičným materiálom. Snažím sa, aby ženskosť v ňom vynikla. Verím, že ich ľudia neprehliadnu a na nositeľke pôsobia ako skrášľujúci dominantný prvok, takú ženu si potom určite zapamätajú," vraví sympatická hnedovláska.

Hľadá si ďalšie ruky
Ako sa zdá, Táňa Lesajová má pred sebou sľubnú kariéru. A ako povedala - vymýšľať bude ďalej. ,,Určite chcem pokračovať v začatom. Momentálne robím všetko sama, dúfam však, že čoskoro nájdem niekoho - ďalšie ruky, ktoré mi s tým pomôžu, lebo je to naozaj náročné. Ono sa to nezdá, ale každý kúsok treba veľmi dlho vyrábať. Preto by som bola rada, keby som bola trochu odbremenená od výroby a mohla sa sústrediť najmä na navrhovanie - tvorenie kolekcií. Rada by som totiž vytvorila z mramoru aj niečo vo väčšej mierke. Chcem sa niekam posunúť. Ešte o tom nechcem veľa hovoriť, keďže som len vo fáze plánov, prezradím len, že to možno bude úžitkové umenie. Som dizajnérka, nechcem sa sústreďovať len na šperk a robiť len šperky. Rada by som niekam ,,odbočila" a potom sa zase aj vrátila," prezrádza svoje plány Táňa.