Prejsť na obsah
Verejnosť

S pandémiou COVID-19 sa nám na Slovensku darí úspešne bojovať. Jarné mesiace boli pre nás všetkých veľkou skúškou, ktorú sme zvládli. V júni sa mohli opäť otvoriť školy, obchody a prevádzky. Núdzový stav sa skončil.

 

Čakajú nás však letné prázdniny a mnohí plánujeme svoje dovolenky.

Pred výberom dovolenky by sme mali zvážiť toto:

 

  • Nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko. Sú krajiny, kde sa denne vyskytuje niekoľko sto až tisíc nových prípadov.
  • Voľným cezhraničným pohybom sa zvyšuje šanca prenášania ochorenia.
  • Z dovolenky môžu ochorenie priniesť domov vracajúci sa Slováci.

 

Ďalší vývoj situácie na Slovensku je tak na individuálnej zodpovednosti cestujúcich.

 

Udržať si dobrý stav na Slovensku sa nám podarí len v prípade, ak nepodceníme stále pretrvávajúce nebezpečenstvo výskytu ochorenia v zahraničí a na cestách.

Upozornenie

Svedomitým výberom dovolenkovej destinácie robíme správnu vec.

Dovolenka na Slovensku

Keďže  patríme celosvetovo ku krajinám s najnižším počtom nakazených, je veľmi rozumné a zodpovedné zostať toto leto na Slovensku.

Tým, že zostaneme na Slovensku:

  • znížime možnosť cezhraničného šírenia ochorenia – a tým aj prípadné zavedenie opätovných striktných opatrení,
  • podporíme domáci cestovný ruch – aj od nás závisí prežitie mnohých slovenských podnikateľov a živnostníkov po mesiacoch krízy,
  • môžeme spolu s deťmi lepšie spoznať našu domovinu.

 

Ak je naozaj nevyhnutné cestovať na dovolenku mimo Slovenska, pred odchodom sa dobre informujte o vývoji situácie v súvislosti s COVID-19 v danej krajine. Zvážte všetky lokálne obmedzenia a pravidlá cestovania.

Pravidelne aktualizované informácie o obmedzeniach na hraniciach a podmienkach vstupu do jednotlivých krajín nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

(Stránka MZV SR je rozsiahla, pre urýchlené nájdenie informácií o vašej destinácii radíme využiť funkcionalitu CTRL + F).

Praktické informácie o cestovných obmedzeniach či opatreniach v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti v jednotlivých členských štátoch EU poskytuje aj Európska únia.

 

Počas dovolenky buďte obozretní a zodpovední. K udržaniu priaznivého vývoja pandémie COVID-19 na Slovensku prispieva každý z nás.

 

V prípade núdze je nutné kontaktovať príslušné zastupiteľské úrady v zahraničí.

 

Nezabudnite, že počas Vášho dlhšieho pobytu na dovolenke sa môže situácia v súvislosti s COVID-19 na Slovensku aj v ostatných krajinách výrazne zmeniť.

Pri akomkoľvek podozrení na príznaky respiračného ochorenia, alebo možnosti kontaktu s infikovanou osobou, ihneď telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a oboznámte ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby.

 

Ak sa vraciate z dovolenky v krajinách, ktoré nie sú na zozname zdravotne bezpečných krajín, nechajte sa po návrate domov otestovať a dodržte domácu izoláciu až do momentu negatívneho výsledku na ochorenie COVID-19.

                                                                                                            Ignác Chabroň

                                                                                      Útvar prevádzky a krízového riadenia

 

Bratislava, dňa 02.07.2020

Zdroje : ÚVZ SR, MZV SR a ÚPaKR