Prejsť na obsah
Verejnosť


Pavol Kirinovič, moderátor: "Fakulte informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sa podaril naozaj skvelý úspech, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Predstavte si, že fakulta získala prestížnu akreditáciu, ktorou sa môžu pochváliť práve také významné školy ako Cambridge, alebo Oxford. Inak povedané, kvalita štúdia tam, alebo tu by mala byť úplne rovnaká."
Rasťo Iliev, redaktor: "Žiadnej fakulte na Slovensku a dokonca ani v susednom Česku sa nepodarilo to, čo Fakulte informatiky a informačných technológií STU so sídlom v Bratislave. Medzinárodne uznávanú akreditáciu získala symbolicky k 15. narodeninám."
Mária Bieliková, dekanka FIIT STU v Bratislave: "V prvom rade je to nálepka kvality. Práve takéto niečo nám umožňuje, aby sme sa neustále zlepšovali, a o to nám nakoniec ide."
Rasťo Iliev: "Na rozdiel od slovenskej Akreditačnej komisie britskú Inštitúciu pre inžinierstvo a technológie zaujímala aktuálnu vzdelávania, napríklad aj to, ako reaguje na vývoj v IT priemysle."
Robert Redhammer, rektor STU v Bratislave: "IT priemysel už desiatky rokov rastie každoročne, a v spojení s poskytovaním služieb v oblasti podnikania v biznise, business services, tvorí veľmi perspektívnu exportnú položku."
Rasťo Iliev: "Štúdium na fakulte s takouto uznávanou akreditáciou na jednej strane otvára mladým ľuďom dvere do sveta, problém však je, že často sa už domov nevrátia."
Andrej Švec, študent: "Mojím cieľom je vrátiť sa naspäť. Ísť do zahraničia, sa naučiť, lebo v podstate akože je to trošku iné prostredie ako na Slovensku, ale ja sa chcem napríklad vrátiť osobne, a jedného dňa, som rozmýšľal nad tým, možnože by som učil."
Rasťo Iliev: "O odlive mozgov sa na Slovensku hovorí už roky. Aj šéfka rezortu školstva Martina Lubyová opakovane potvrdila, že urobia všetko pre to, aby sa tento trend zastavil."
Mária Bieliková: "Na to, aby oni naozaj neodišli, alebo ich viacej ostalo na Slovensku, si myslím, že treba ešte pritvrdiť a urobiť viac, a to znamená, že naozaj tu podporiť zopár špičkových pracovísk v dôležitých odboroch tak, aby boli aspoň približne financované tak, ako sú na Západe."
Rasťo Iliev: "Fakulta informatiky a informačných technológií STU získala akreditáciu pre všetky bakalárske a inžinierske štúdijné programy, ktoré v súčasnosti poskytuje, a to na maximálnu možnú dĺžku, teda päť rokov. Rasťo Iliev, TA 3."

[TA3, 19:50 16/02/2018]
https://www.ta3.com/clanok/1122197/prestiznu-akreditaciu-ziskala-len-jedna-vysokoskolska-fakulta.html

Rozhovor s rektorom k téme medzinárodnej akreditácie FIIT:

Rektor R. Redhammer o prestížnej akreditácii pre STU

[ta3.com 18/02/2018]
Link: https://www.ta3.com/clanok/1122250/rektor-r-redhammer-o-prestiznej-akreditacii-pre-stu.html
Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave získala akreditáciu, ktorú má Cambridge či Oxford. Členovia londýnskej akreditačnej komisie sa zaujímali najmä o aktuálnosť vzdelávania, objektivitu skúšok, komunikáciu so študentmi, spoluprácu s firmami či vedecké výstupy. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili rozhovor s rektorom univerzity Robertom Redhammerom.